Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Bukowo Morskie

Warto zwiedzić wieś Bukowo Morskie, do której można dojechać z Dąbek i Darłowa drogą wojewódzką nr 203. Była to siedziba klasztoru cystersów w Bukowie Morskim. Kiedyś klasztor był właścicielem wielu okolicznych wsi, co powodowało zatargi graniczne z Darłowem. Klasztor Cystersów w Bukowie Morskim jest zaliczony do "Europejskiego szlaku Cystersów".  
Do Bukowa Morskiego cystersów sprowadził książę gdański Świętopełek II z Dargunia w Maklemburgii. Akt nadania cystersi dostali w 1252 roku. Jednocześnie otrzymali od księcia Świętopełka znaczne dobra ziemskie (Bukowo, Boryszewo, Bobolin, Przystawy, Dąbrowę, Wiekowo) oraz liczne przywileje. W XIII wieku, zakonnicy dzięki nadaniom książęcym zgromadzili olbrzymi areał ziemi, należało do nich 21 wsi z obszarem ziemi  342 km2. Największy rozwikt majątku cysterskiego przypadał na XIII-XIV wiek. Klasztor cysterski w Bukowie Morskim istniał do 1535 roku, kiedy to ostatni opat cenobium bukowskiego Henryk Kress rozwiązał konwent i złożył dymisję. 

Cystersi oprócz klasztoru w Bukowie wybudowali wiele kościołów na Pomorzu Środkowym. Ponieważ było duże zapotrzebowanie na budulec. Zakonnicy sami wypalali cegły we własnych cegielniach. Najstarsza cegielnia opactwa bukowskiego, w dobrym stanie przetrwała do XVI wieku. W 1548 roku książę zachodniopomorski Barnim nakazał przenieść ją do Darłowa.
Obecnie zespół klasztorny nieistnieje, lecz zachowały się wpisane do rejstru zabytków:  kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII/XIV wieku, w jego wnętrzu: późnogotycki tryptyk, gotyckie epitafium, renesansowa ambona z XVII wieku oraz park dworski o powierzchnii 3 ha.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.