Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Ustronie Morskie

Sianożęty

Bagicz

Imprezy w Gminie Ustronie...

Historia Ustronia Morskiego

Trasy piesze i rowerowe w...

Druga część lata w Ustroniu...

Galerie


Historia Ustronia Morskiego

Pierwszy raz Ustronie Morskie pojawiło się w źródłach pisanych w 1338 roku jako Hennekenhagen, do 1945 roku urzędowa nazwa brzmiała Henkenhagen. Po drugiej wojnie światowej Komisja Ustalania Nazw Miejscowych, zajmująca się zmianą nazw niemieckich na polskie, ustaliła nazwę Ustronie Nadmorskie, która wkrótce została zmieniona na Ustronie Morskie. Ze źródeł pisanych, jakie przetrwały do naszych czasów, dowiadujemy się, że był to teren rolniczy, a głównym źródłem utrzymania było rolnictwo, działały tu majątki ziemskie, oddalone od siebie. Tylko mała grupa ludzi utrzymywała się z rybołówstwa.
Jeszcze w XIX w. w Ustroniu Morskim mieszkała „uzdrowicielka”. Zaczęli tu przyjeżdżać chorzy proszący o wyleczenie, którzy wracali później jako wczasowicze.   Początkowo gospodarze udostępniali letnikom własne izby w pokrytych strzechą chatach. W latach 1893 – 94 postawiono tu dwa pierwsze nowe domy z myślą o letnikach. Na plaży stały domki kąpielowe (przebieralnie), z których wychodziło się do kąpieli. Nie było tu wydzielonych kąpielisk. Istniał też zakład kąpielowy gdzie aplikowano ciepłe – morskie i solankowe kąpiele.
W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, ale po zakończeniu wojny kurort jeszcze z większym rozmachem zaczął się rozwijać. Już wtedy rozumiano, że być kurortem to nie tylko posiadać plaże nad morzem i piękne pensjonaty. Na zadrzewionych wydmach założono wzdłuż wybrzeża morskiego park krajobrazowy, który rozciągał się na długości 1300 m. Po I wojnie światowej istniała tu rozlewnia wody morskiej. Picie jej zalecano  przy dolegliwościach gastrycznych i nerek.
Największą inwestycją międzywojenną była budowa Promenady Nadbrzeżnej nazywanej Promenadą Wydmową lub Promenadą Morską. Rozpoczyna się w Sianożętach, skąd biegnie grzbietem wydm i klifu nadmorskiego. Promenada była i jest ulubionym miejscem spacerów. Wiele ośrodków wczasowych posiada bezpośrednie połączenie z promenadą.
Ustronie Morskie zostało zajęte bez walki przez Armię Czerwoną 07 marca 1945 roku. Niemieccy mieszkańcy wsi zostali wysiedleni, a po zakończeniu wojny zaczęli przybywać tu przesiedleńcy z całej Polski, głównie ze wschodu. Po tragicznych latach wojny nadszedł czas na tworzenie nowej, „małej ojczyzny” dla siebie i swoich dzieci.
Do kurortu zaczęli ponownie przyjeżdżać turyści, kuracjusze i wczasowicze.  Dziś Ustronie jest jednym z najpopularniejszych kąpielisk na zachodnim wybrzeżu Bałtyku. Jest tu wiele urokliwych miejsc, gdzie można wczuć się w atmosferę przedwojennego kurortu. W Ustroniu Morskim znajduje się pod opieką konserwatora zabytków aż 65 obiektów, co tworzy niepowtarzalny klimat.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c