Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Ustronie Morskie

Sianożęty

Bagicz

Imprezy w Gminie Ustronie...

Historia Ustronia Morskiego

Trasy piesze i rowerowe w...

Druga część lata w Ustroniu...

Galerie


Bagicz

Bagicz to niewielka miejscowość położona na nadmorskim klifie, 5 km na wschód od Kołobrzegu. Administracyjnie należy do gminy Ustronie Morskie. Do 1982 roku był to teren zamknięty, gdzie znajdowało się radzieckie lotnisko i koszary. Bagicz przylega do drogi krajowej nr 11 Kołobrzeg-Koszalin.
Historia bazy rozpoczyna sie w okresie miedzywojennym. W 1933 cała ludność miejscowości Bodenhagen, została wysiedlona i rozpoczęto budowę lotniczej oraz osiedla mieszkaniowego dla rodzin kadry jednostki, która miała tu stacjonować. W nazewnictwie niemieckim, lotnisko nosiło oznaczenie Kolberg Flugplatz. Uroczystość przejęcia lotniska odbyła się dnia 26 kwietnia 1938 roku na kołobrzeskim rynku.  Był to obszar treningowy „Legionu Kondor”, który brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej. W czasie drugiej wojny światowej w  nakręcono  tu część propagandowego filmu H.Bertrana "Kampfgeschwader Lűtzow" z 1941 roku o udziale lotnictwa niemieckiego w kampanii polskiej.
Po drugiej wojnie światowej Bagicz został przejęty przez Północną Grupę Wojsk Armii Radzieckiej i był bazą wypadową migów 5 i migów 23. Migi 23 były przystosowane do przenoszenia ładunków nuklearnych. Istniały tu schrony dla samolotów, wytrzymujące nuklearną eksplozję. Dawało to możliwość radzieckiego kontrataku nawet gdyby kraje zachodnie zaatakowały pierwsze. Teren całej miejscowości był zamknięty i nikt bez przepustki nie mógł wejść i wyjść. Za murem istniało samowystarczające miasto z własnym szpitalem, szkołą i sklepami. Do 1989 roku mieszkało tu około 2000 radzieckich żołnierzy wraz z rodzinami. 

Po 1989 roku radzieckie wojska opuściły bazę, która została porzucona na pastwę losu i złomiarzy. Zabudowania koszar służą jako bloki mieszkalne, a kasyno oficerskie zostało przekształcone w pensjonat. Obecnie na część byłej bazy wykorzystuje Aeroklub Bałtycki, który organizuje loty turystyczno-widokowe nad pasem nadmorskim - okolice Ustronia Morskiego po Kołobrzeg oraz loty turystyczne motolotnią. Na terenie lotniska organizowane są koncerty (w 2003 na 6 scenach był metalowy festiwal "Creamfields" z mnóstwem gwiazd polskiej i zagranicznej muzyki), co roku organizowany jest także zlot motocykli i wiele innych atrakcji.
Władze gminy planują zagospodarowanie przestrzenne terenu byłego lotniska na cele turystyczne. Przewiduje się powstanie kompleksu „Bałtyckie Euro Centrum Turystyczne”. W jego skład mają wchodzić: hotele, port, aquapark, kolonia domków turystycznych, muzeum lotnictwa, zagroda jeździecka, pole golfowe oraz obiekty sportowe.
Miejscowość otoczona jest przez przepiękny Kołobrzeski las. Obejmuje on obszar prawie 300 hektarów. Znajduje się tu wiele pomników przyrody. Rosną tu potężne daglezje zielone o obwodach do 450 cm, dęby szypułkowe o obwodach do  630 cm i najstarszy dąb w Polsce „Bolesław”. Liczy około 800 lat, wysoki jest na 30 m, a średnica korony mierzy 18 m. Obwód pnia na wysokości 1,3 m od ziemi wynosi 691 cm. Młodszy od niego „Warcisław” liczy 640 lat i w obwodzie 720 cm. Warta zobaczenia jest  murowana leśniczówka z początku XXw., oraz cmentarz ewangelicki z XIX/XXw. Są tu też obszary podmokłe, doskonałe miejsce żerowania ptactwa błotnego. Występuje tu około 80 gatunków ptaków, w tym tak rzadkich, jak perkoz rdzawoszyi, bąk, żuraw, łabędzie nieme.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c