Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Kołobrzeg

Historia Kołobrzegu

Atrakcje Kołobrzegu

Fortyfikacje w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w...

Latarnia morska w...

Szlaki piesze i rowerowe w...

Zabytki i pomniki w...

Galerie

Pomniki przyrody w...

Imprezy - Port Jachtowy w...

Wydarzenia kulturalne i nie...

Wydarzenia kulturalne i nie...


Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
ul. Armii Krajowej13, 78-100 Kołobrzeg
tel. +94/35 252 53, fax +94/35 252 54

www.muzeum.kolobrzeg.pl; e-mail mopk@op.pl

 

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu jest placówką historyczno-wojskową powołaną w 1963 r., jedyną w północnej części Polski o tym profilu. Zbiory militariów zlokalizowane są w obiektach przy ul. E.Gierczak 5, gdzie obok zabytkowej kamienicy z XV w. zbudowano w 1980r. pawilon wystawienniczy wraz z salą techniki wojskowej i urządzono wystawę plenerową.
 W zabytkowej kamienicy mieści się sala wystaw czasowych i oświatowa, w której odbywają się lekcje muzealne, odczyty z możliwością projekcji filmów wideo.  Przy wejściu na wystawę znajdują się lufy armatnie z XVIII w. (cztery z okresu twierdzy kołobrzeskiej), będące ulubionym obiektem amatorskich fotografii. Zdjęcie można sobie zrobić także w pełnej zbroi karacenowej (kopia) i zbroi płytowej z XV w. (kopia). Goście muzeum mogą wybić własnoręcznie denara Reinberna, a w kasie kupić wydawnictwa o tematyce wojskowej i kołobrzeskiej, pocztówki i inne pamiątki. W muzeum można fotografować.Wystawa „Dzieje oręża polskiego” prezentuje zbiory militariów od wczesnego średniowiecza do czasów współczesnych. Z okresu średniowiecza eksponowana jest bogata kolekcja broni drzewcowej, obuchowej, siecznej, kolnej, miotającej i palnej. Wiek XVII to eksponaty związane z walkami na morzu, kotwice, sprawny technicznie kompas okrętowy, broń pochodzenia polskiego, zachodnioeuropejskiego, szwedzkiego i wschodnia. Z XVIII-XIX pochodzą zabytki z powstań narodowych
 Muzeum posiada wszystkie podstawowe odmiany lanc – broni o polskim rodowodzie (XVIII-XIX). Cieszy się największym w Polsce zbiorem pocisków artyleryjskich z XVIII i pocz. XIX w., którego uzupełnieniem jest 17 luf armatnich (dwie na oryginalnych lawetach).
 Specjalnością muzeum jest uzbrojenie, oporządzenie i mundury żołnierzy polskich z I i II wojny światowej, szczególnie: mundury Legionów Polskich, Armii gen. J.Hallera, Armii Wielkopolskiej i pierwsze mundury w odrodzonej Polsce.Samochody, samoloty, broń pancerna i artyleria eksponowane są w sali techniki wojskowej i na wystawie plenerowej. Szczególnie cenne są: motocykl „Sokół 600” z 1938 r., niemiecka maszyna szyfrująca „Enigma”, maszt i inne przedmioty z wyposażenia ORP „Burza”, czołgi i działa, np. T-34, SU-57 oraz samolot myśliwski Mig-19P, bombowy Ił-28 oraz szkolno-treningowy TS-8 Bies. Do muzeum należy także zacumowany w porcie kołobrzeskim okręt SG-321 ORP „Fala”.

 „Dzieje Oręża Polskiego” ul. Emilii Gierczak 5

CZYNNE:
- w sezonie letnim tj. 01.05. - 30.09
codziennie w godz. 10:00 - 18:00
w niedzielę wystawa plenerowa udostępniona jest bezpłatnie

- po sezonie letnim tj. 01.10. - 30.04
od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 16:00

CENY BILETÓW:
- normalny - 7zł;
- ulgowy - 5 zł;
- grupowy - 4/5 zł;
- rodzinny (2+2) - 20 zł;
- bilet plenerowy - 2 zł
- opłata za przewodnika - 30 zł
- lekcja muzealna - 3 zł / osoba
- opłata za fotografowanie - 5 zł


Oddział Historii Miasta kołobrzeskiego muzeum mieści się w zabytkowym  pałacyku Braunschweigów przy ul. Armii Krajowej 13. W lutym 1977 r. odremontowany pałacyk został przekazany Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Obecnie w budynku znajdują się dwie wystawy stałe; „Dzieje Kołobrzegu” i „Zbiory metrologiczne” oraz sala wystaw czasowych. Tu także mieści się biblioteka, administracja i dyrekcja placówki. Na piętrze budynku znajduje się sala bankietowa z ozdobnym plafonem, umożliwiająca organizowanie lekcji muzealnych, konferencji, koncertów i spotkań okolicznościowych.Wystawa „Dzieje Kołobrzegu” znajduje się w podziemiach budynku, w zabytkowych piwnicach. Ekspozycja w sposób chronologiczny przedstawia historię miasta od wczesnego średniowiecza do poł. XX w. Zabytki archeologiczne, makiety i malarstwo wprowadzają zwiedzającego w klimat tamtych, odległych czasów. Ta niezwykła podróż  rozpoczyna się w kołobrzeskim grodzie, z którego przenosimy się do miasta lokacyjnego, a stąd już tylko krok do bogatego ośrodka miejskiego, jakim był Kołobrzeg w średniowieczu. W XVII w. Kołobrzegu ustanowiono twierdzą i jako miasto-twierdza funkcjonowało do końca XIX w. Następnie rozpoczęła się historia uzdrowiskowa Kołobrzegu, którą przerwały wydarzenia związane z II wojną światową, w wyniku których miasto doszczętnie zniszczono. Kołobrzeg z tamtego okresu oraz najcenniejsze zabytki miasta prezentuje na film kończący naszą podróż po mieście.
 Kołobrzeska kolekcja miar i wag jest jedną z nielicznych o tej tematyce w Polsce. Prezentowane są na niej cenne i rzadko spotykane narzędzia pomiarowe, które wyeksponowano w taki sposób by zwiedzający mógł prześledzić ich rozwój i wychwycić różnice między nimi. Na wystawie znajdują się dawne miary objętości, długości i masy. Ponadto można tu także zobaczyć specjalistyczne miary warsztatowe (zegarmistrzowskie, szewskie, drukarskie i inne).Godziny otwarcia zmienne:

"Oddział Historii Miasta"  ul. Armii Krajowej 13

CZYNNE:

- w sezonie letnim  tj. 01.05. - 30.09
od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 - 18:00

- po sezonie letnim tj. 01.10. - 30.04
od środy do niedzieli w godz. 10:00 - 16:00
czwartek w godz. 12:00 - 19:00


CENY BILETÓW:
- normalny - 10 zł;
- ulgowy - 7 zł;
- grupowy - 6/7 zł;
- rodzinny (2+2) - 25 zł;
- na wystawę czasową - 4 zł
- opłata za przewodnika - 20 zł
- lekcja muzealna - 3 zł / osoba
- opłata za fotografowanie - 5 zł

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c