Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Kołobrzeg

Historia Kołobrzegu

Atrakcje Kołobrzegu

Fortyfikacje w Kołobrzegu

Muzeum Oręża Polskiego w...

Latarnia morska w...

Szlaki piesze i rowerowe w...

Zabytki i pomniki w...

Galerie

Pomniki przyrody w...

Imprezy - Port Jachtowy w...

Wydarzenia kulturalne i nie...

Wydarzenia kulturalne i nie...


Historia Kołobrzegu

Kołobrzeg należy do najstarszych miast Polski piastowskiej oraz portowych grodów nadbałtyckich. Początki Kołobrzegu sięgają VII – VIII w., kiedy to na terenie Wyspy Solnej zaczęli osiedlać się ludzie. Stworzona osada znajdowała się wóczas w miejscu dzisiejszej wsi Budzistowo, ok. 4 km w górę Parsęty na wzgórzu nadrzecznym. W XIII w osiedle zostało przeniesione na tereny obecnego starego miasta w pobliżu ujścia Parsęty do Bałtyku. Już w najstarszym okresie osada posiadała charakter rzemieślniczo-handlowy. Kołobrzeg czerpał zyski głównie z warzelnictwa soli oraz połowów śledzi na pobliskich łowiskach Bałtyku. Od X-XI w. rozwijały się takie rzemiosła, jak: rogownictwo, bursztyniarstwo, garncarstwo, kowalstwo, obróbka brązu, hutnictwo, złotnictwo, korabnictwo, ciesielstwo, tkactwo.

Ranga grodu wzrosła, kiedy w 1000 roku na Zjeździe Gnieźnieńskim Bolesław Chrobry i cesarz Niemiec Otton III, ustanowili Kołobrzeg siedzibą biskupa. W tym czasie Kołobrzeg był najważniejszym portem Pomorza Zachodniego, równie ważnym miastem co ośrodki polityczne i administracyjne kraju: Poznań, Gniezno, Wrocław, Kraków. Prawa miejskie Kołobrzeg otrzymał 23 maja 1255 r. Miasto otrzymało lokację na prawie lubeckim, które przewidywało dużą samorządność mieszczan. Kołobrzeg otrzymał wóczas 1000 łanów gruntów, pięć lat wolnizny od podatków oraz szereg przywilejów ekonomicznych. W XV wieku miasto stało się członkiem Hanzy, potężnej organizacji miast portowych położonych nad Bałtykiem. Był to okres najświetniejszego rozkwitu miasta. Z tego też czasu pochodzą najokazalsze budowle miejskie: kościół mariacki, ratusz, liczne kamienice mieszczańskie, mury obronne. Wielką rolę odgrywał też handel bydłem z Polską.

Pod koniec XVI w. Miasto podupadło w wyniku załamania się produkcji kołobrzeskiej soli oraz załamania się działalności Hanzy. Proces regresu pogłębiony został w wyniku wybuchu wojny 30-letniej (1618-1648) i jej następstwa. Mocą traktatu westfalskiego w 1648r. Kołobrzeg przeszedł pod władzę Brandenburgii-Prus.

Spore zniszczenia miasta powstały w 1807 roku podczas oblężenia wojsk francuskich, ucierpiał ratusz i 185 domów, w tym wiele zabytków. W XVIII w. miasto stało się dużym garnizonem wojskowym z potężną twierdzą.

Na początku XIX wieku zaczęto dostrzegać walory uzdrowiskowe Kołobrzegu. Miasto szybko stało się jednym z czołowych kurkrtów sanatoryjno – uzdrowiskowych ówczesnych Niemiec. Pierwsze obiekty uzdrowiskowe powstały pod koniec drugiej połowy tegoż wieku. W 1859 r. miasto uzyskało połączenie z linią kolejową Koszalin-Stargard-Słupsk, powstało wiele zakładów przemysłu rolnego, mineralnego i metalowego. Istniały też liczne instytucje kulturalne, jak biblioteka, muzeum, prasa). Jednak główną siłą napędową zysków stała się baza uzdrowiskowo – turystyczna, zwłaszcza po zlikwidowaniu w 1872 twierdzy wojskowej.

W czasie II wojny światowej, Kołobrzeg został ogłoszony twierdzą dla wycofujących się z Pomorza Niemców. Miasto w wyniku walk zostało zniszczone w 90 %, do dnia dzisiejszego prowadzone są prace służące przywróceniu mu dawnej świetności. W tym roku miasto świętuje Jubileusz 750-lecia powstania.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c