Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Imprezy w Gminie Kołobrzeg

Grzybowo

Historia Grzybowa

Plaża nudystów w Grzybowie

Wykaz sierpniowych imprez...


Historia Grzybowa

Pierwsze zapiski wskazujące na Grzybowo pochodzą ze średniowiecza 1320 i 1323 roku, z ksiąg miejskich, w których przeczytać można o Gribowie, siedzibie leżącej w pobliżu Kołobrzegu, należącej do rycerza Arnolda de Gribowe. Po zlikwidowaniu osady, przez długi czas mieściło się tam pastwisko dla bydła i dom należący do strażnika czuwającego nad wycinaniem torfu. W 1837 roku Kołobrzeg założył w tym miejscu kolonie składającą się z 37 parceli. Wśród kolonistów byli najprawdopodobniej specjaliści od melioracji ściągani z Holandii, o czym świadczyć może zachowany najstarszy budynek w Grzybowie o pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku, o strukturze holenderskiej tj. połączonym w jeden ciąg budynku mieszkalnym, obory i stodoły. Zanim jednak powstały budynki z prawdziwego zdarzenia, koloniści mieszkali w domach zbudowanych z trawy i głownie zajęli się ujarzmieniem natury. Nie mieli łatwego zadania tereny były podmokłe, depresyjne, bagniste, wymagały prac melioracyjnych. Mieszkańcy uprawiali żyto, owies, hodowali bydło i zajmowali się rybołówstwem. Duże znaczenie miało wydobywanie torfu, dzisiaj zwanego borowiną, który służył jako materiał opałowy, podściółka dla zwierząt domowych oraz środek do użyźniania gleby. Wydobywanie torfu trwało około dwóch tygodni, podczas  których mieszkańcy wspólnie pracowali a wieczorem po ciężkim wysiłku, biesiadowali. Okres ten niejednokrotnie kończył się weselem. Z tego powodu wydobywanie torfu nazwano czarnym weselem. Do dziś organizowana jest impreza o takiej nazwie w pobliskich Klukach.

W 1877 roku w Grzybowie archeolodzy odkryli stare arabskie i perskie monety - dirhemy. Wśród nich natrafili na monetę pochodzącą z VII wieku z czasów panowania perskiego władcy Chosroesa II, która uchodzi za najstarszą odnalezioną na Pomorzu. Pozostałe wywodzą się z XVIII i XIX wieku. Część skarbu znajduje się w muzeum w Kołobrzegu. Znalezisko świadczyć, iż przez Ziemię Grzybowską przemierzali kupcy handlujący z Dalekim Wschodem zapewne w celu nabycia bursztynu.

Do 1906 roku wieś miała charakter rolniczo – rybacki, zmieniło się to w momencie, gdy z Kołobrzegu przybyli tu kuracjusze i zachwyceni okolicą poparli starania jednego z gospodarzy o założenie w Grzybowie kąpieliska morskiego, kąpielisko uruchomiono 1910 roku. Przybyło wówczas około 70 gości. Pociągnęło to za sobą kolejne zmiany w 1912 roku utwardzono ulice, a w latach 1919 – 1920 zbudowano szosę do Kołobrzeg. W 1925 roku wieś uzyskał elektryczność oraz zbudowała własną elektrownie. Zbudowano trzy dojścia do płazy i stworzono dwa oddzielne kąpieliska. Liczba turystów szybko wzrastała, dlatego w 1937 roku zbudowano dwa pierwsze hotele „Plażowy’ i Bałtycki”. Kurorty intensywnie już funkcjonował, wieczorami organizowane były bale oraz wieczorki zapoznawcze, plaże strzegł ratownik. W Dźwirzynie mieszkało ponad 300 osób. Warto wspomnieć, że przez cały okres aż o końca II wojny światowej miejscowość znana pod niemiecką nazwą Gribow. Tutaj po raz pierwszy odbyły się zaślubiny z morzem polskich żołnierzy, 8 marca 1945 roku, wbito w dno Bałtyku biało – czerwoną flagę, po czym rozpoczęła się walka o miasto. Po wojnie spolszczono nazwę miejscowości na Grzybowo. Grzybowo to jedna z najmłodszych osad na Pomorzu Zachodnim.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c