Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Mrzeżyno

Historia Mrzeżyna

Trzebiatów

Izba Regionalna w Pałacu w...


Historia Mrzeżyna

Mrzeżyno powstało w XV w. jako port Trzebiatowa. Osada była nazywana Ost Deep lub Treptower Deep. Dopiero po II wojnie światowej ustalono jej obecną nazwę. Gdy w XV w. poprzedni port Regoujście uległ zamuleniu uniemożliwiając żeglowność mieszczanie z Trzebiatowa sami przekopali dla Regi nowe łożysko o długości 1,5 km. Od tego czasu w tym miejscu osiedlali się nowi mieszkańcy. W 1538 r. Mrzeżyno zamieszkiwało już 19, a w 1587 r. 24 rodziny. Była to trasa podróży kupców z Trzebiatowa i Gryfic, którzy hadlowali z Lubeką, Stralsudem, Gdańskiem, Bornholmem, Kopenhagą i Bergen. Trzebiatów od połowy XIV w. należał do słynnej Hanzy.
Mrzeżyno było portem Trzebiatowa  do końca XVIII wieku, gdy rzeka Rega uległa zamuleniu i przestała być żeglowna.

Od połowy XVIII w. Mrzeżyno zaczęło się rozwijać jako kurort nadmorski. Już w 1859 r. wydzielono pierwsze parcele pod domy dla kuracjuszy. Za pierwszego kuracjusza uważać można generała Gebharda von Blüchera, zwycięzcę spod Waterloo, który w latach1807-1808 stacjonował ze swoim regimentem w Trzebiatowie i często zażywał kąpieli morskich w Mrzeżynie. Budziło to zdziwienie mieszkańców, ponieważ do początku XIX wieku publiczne kąpiele morskie uważane były za coś nagannego. W szkołach i kościołach porównywano je do rozpusty i nadużywania alkoholu. Innym słynnym letnikiem był młody Otto Bismarck.Od 1843 roku ukazywała się gazeta "Goniec Plażowy Mrzeżyna". Sprawę moralności rozwiązano w ten sposób, że panowie przychodzili się kąpać już o 6 rano, a potem od 8 do 10 kąpały się panie.

W 1912 r. Mrzeżyno i Trzebiatów zostało połączone linią kolejki wąskotorowej, co ułatwiło komunikację i zwiększyło ilość wczasowiczów. Po pierwszej wojnie światowej miejscowość stała się modna wśród niemieckiej bohemy. W latach 1935-1936 na obu brzegach Regi wybudowano jednostki wojskowe. W Ośrodku Szkolenia Czołgistów szkoliło się jednorazowo 4 tysiące żołnierzy. Podczas II wojny światowej, rozmieszczono w zachodnim Mrzeżynie stanowiska broni V2. Po drugiej wojnie światowej Mrzeżyno zostało uznane za teren ściśle wojskowy, ograniczono możliwość poruszania się i ruch turystyczny ustał. Taka sytuacja trwała do lat sześćdziesiątych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c