Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Mrzeżyno

Historia Mrzeżyna

Trzebiatów

Izba Regionalna w Pałacu w...


Historia Mrzeżyna

Mrzeżyno powstało w XV w. jako port Trzebiatowa. Osada była nazywana Ost Deep lub Treptower Deep. Dopiero po II wojnie światowej ustalono jej obecną nazwę. Gdy w XV w. poprzedni port Regoujście uległ zamuleniu uniemożliwiając żeglowność mieszczanie z Trzebiatowa sami przekopali dla Regi nowe łożysko o długości 1,5 km. Od tego czasu w tym miejscu osiedlali się nowi mieszkańcy. W 1538 r. Mrzeżyno zamieszkiwało już 19, a w 1587 r. 24 rodziny. Była to trasa podróży kupców z Trzebiatowa i Gryfic, którzy hadlowali z Lubeką, Stralsudem, Gdańskiem, Bornholmem, Kopenhagą i Bergen. Trzebiatów od połowy XIV w. należał do słynnej Hanzy.
Mrzeżyno było portem Trzebiatowa  do końca XVIII wieku, gdy rzeka Rega uległa zamuleniu i przestała być żeglowna.

Od połowy XVIII w. Mrzeżyno zaczęło się rozwijać jako kurort nadmorski. Już w 1859 r. wydzielono pierwsze parcele pod domy dla kuracjuszy. Za pierwszego kuracjusza uważać można generała Gebharda von Blüchera, zwycięzcę spod Waterloo, który w latach1807-1808 stacjonował ze swoim regimentem w Trzebiatowie i często zażywał kąpieli morskich w Mrzeżynie. Budziło to zdziwienie mieszkańców, ponieważ do początku XIX wieku publiczne kąpiele morskie uważane były za coś nagannego. W szkołach i kościołach porównywano je do rozpusty i nadużywania alkoholu. Innym słynnym letnikiem był młody Otto Bismarck.Od 1843 roku ukazywała się gazeta "Goniec Plażowy Mrzeżyna". Sprawę moralności rozwiązano w ten sposób, że panowie przychodzili się kąpać już o 6 rano, a potem od 8 do 10 kąpały się panie.

W 1912 r. Mrzeżyno i Trzebiatów zostało połączone linią kolejki wąskotorowej, co ułatwiło komunikację i zwiększyło ilość wczasowiczów. Po pierwszej wojnie światowej miejscowość stała się modna wśród niemieckiej bohemy. W latach 1935-1936 na obu brzegach Regi wybudowano jednostki wojskowe. W Ośrodku Szkolenia Czołgistów szkoliło się jednorazowo 4 tysiące żołnierzy. Podczas II wojny światowej, rozmieszczono w zachodnim Mrzeżynie stanowiska broni V2. Po drugiej wojnie światowej Mrzeżyno zostało uznane za teren ściśle wojskowy, ograniczono możliwość poruszania się i ruch turystyczny ustał. Taka sytuacja trwała do lat sześćdziesiątych.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c