Pogorzelica

Historia Pogorzelicy


Historia Pogorzelicy

Pogorzelica dawniej nazywała się Fischerkaten. Powstała jako osada rybacka nad jeziorem Hägersee. Gdy jezioro zmieniło się w stały ląd rybacy zmuszeni byli żyć z roli.  Do 1912 roku istniało tu siedem zagród, które były odcięte od świata ze względu na złą jakość dróg. Miejscowością zainteresował się berliński profesor Spruth, który zbadał i opisał jej historię. Profesor jako pierwszy odkrył i docenił walory uzdrowiskowe mikroklimatu Pogorzelicy. Wszedł w spółkę z firmą ze Szczecina i wykupił okoliczne lasy sosnowe, które podzielone na działki sprzedawał  o wiele drożej amatorom morskiego powietrza i odpoczynku z dala od gwaru miasta. Cena za metr kwadratowy wzrosła od 0, 10 marki do 1, 00 marki. Wieś zyskała nowych mieszkańców. Postarano się o wybudowanie porządnych dróg dojazdowych i stacji kolejki wąskotorowej. W 1928 osiedliło się tutaj 56 osób. Na wschód od centrum osiedla powstało tak zwane osiedle szczecińskie. Poprzez wykup powierzchni leśnych z pobliskich wiosek Wachholzhagen i Eiersberg teren Fischerkaten ciągle się powiększał. Mieszkańcy dużych miast przeprowadzali się tutaj w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Pierwotny urok krajobrazu znikł, gdy przybywało coraz więcej osadników i turystów, a w 1935 roku w pobliskim Mrzeżynie wybudowano lotnisko i strzelnicę. W 1930 r. przyjechało 1230 wczasowiczów, a w 1939 r. aż 6377. Według danych rejestru mieszkańców z dnia pierwszego września 1939 mieszkały w Pogorzelicy 592 osoby, wśród nich 7 rodzin chłopskich, 5 rybackich, kilku rzemieślników i robotników. Pensjonaty i wynajem pokoi funkcjonował w 56 domach. Część mieszkańców znajdowała tutaj swoje zacisze, inni utrzymywali się z zakładu kuracyjnego i kąpielowego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c