Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jezioro Resko

Rogowo

Historia Rogowa

Trzebiatów


Historia Rogowa

Historia Rogowa zaczęła się w XV w. kiedy  port w Regoujściu przestał spełniać swoją rolę jego mieszkańcy założyli nową osadę prawdopodobnie o nazwie Kamp, właśnie dzisiejsze Rogowo. Kamp po niemiecku oznacza pastwisko. Przez Regoujście do XV w. przepływał cały handel kupiecki Trzebiatowa. W 1456 Regoujście zostało całkowicie zamulone i przestało być żeglowne. Inna wersja głosi, iż kupcy z Kołobrzegu chcąć pozbyć się konkurencji z Trzebiatowa zniszczyli kilka statków, zatapiając je w porcie i blokując go. Dlatego mieszkańcy Regoujścia byli zmuszeni poszukać dogodniejszego miejsca na swoją osadę, znaleźli je na mierzei oddzielającej morze od jeziora Resko Przymorskie.

Do 1936 r. Rogowo było małą wsią rybacką, wtedy przystąpiono do budowy wojskowych koszar i lotniska morskiego. Wybudowano betonową drogę prowadzącą do lotniska oraz domy mieszkalne dla oficerów, podoficerów i urzędników. Domy jednopiętrowe zbudowano w stylu szwajcarskim, ze stromymi dachami. Było to duże osiagnięcie inżynieryjne, ponieważ Rogowo leży na terenach podmokłych. Konieczne było stworzenia sieci kanałów melioracyjnych oraz stacji pomp regulujących poziom wody. Jezioro było wykorzystywane jako lądowisko dla hydroplanów. Zimą część powierzchni jeziora była ogrzewana by niedopuścić do powstania lodu i umożliwić hydroplanom lądowanie. Zachował się do dzisiaj rozległy betonowy plac, od którego odchodzą w stronę morza i jeziora betonowe pasy. Po nich na drewnianych szynach wciągano łodzie powietrzne do hangarów.

Po drugiej wojnie światowej Rogowo stało się centrum wypoczynkowym zarezerwowanym jedynie dla wojskowych i innych osób z resortu obrony narodowej. Budynek komendatury lotniska, który powstał podczas drugiej wojny światowej został wykorzystany jako Wojskowy Dom Wypoczynkowy. Dawny domek letniskowy Hermana Goeringa przekształcono w kawiarnię. W pasie nadmorskim wybudowano nowoczesne trzykondygnacyjne pawilony z bogatym zapleczem rekreacyjnym. Po 1989 roku mogą tu wypoczywac wszyscy.

Z jeziorem Resko Przymorskie związana jest ciekawa historia. W marcu 1945 roku w jeziorze Resko Przymorskie zatonął niemiecki samolot. Kiedy kilka miesięcy później Rosjanie próbowali wydobyć samolot z jeziora. Przełamał się on wtedy na pół, a z kabiny wypłynęły zwłoki żołnierza z generalskimi dystynkcjami. Przypuszcza się, że na pokładzie samolotu mogła być przewożona część legendarnej bursztynowej komnaty. Po wojnie polscy płetwonurkowie poszukiwali bursztynowej komnaty zatopionej na dnie jeziora, jednak nie odnaleziono wraku samolotu. Dno jeziora Resko Przymorskie jest bardzo zamulone. Być może samolot z bursztynową komnatą spoczywa do dziś ukryty pod grubą warstwą mułu i czeka na śmiałych poszukiwaczy skarbów.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c