Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Miejsca warte zwiedzenia w Dziwnowie

Gmina Dziwnów nie posiada zbyt wielu zabytków, ponieważ większość cennych budowli (hotele, pensjonaty i wille) została zniszczona w czasie II wojny światowej lub rozebrana krótko po niej. Jednakże Dziwnów może się poszczycić uroczym Osiedlem Rybackim.

Dzielnica ta założona najpewniej w latach 20-30 XX w., oparta o regularna siatkę ulic, ze skromna parterową zabudowa ma charakter osiedla robotniczego. Domy, głównie dwurodzinne, ustawione są szczytowo bądź kalenicowo (w małych zespołach) w stosunku do ulic. Budynki murowane, tynkowane, pod stromymi dwuspadowymi dachami i odeskowanymi szczytami. Zespół ten harmonijnie wkomponowany jest w krajobraz.

Warto obejrzeć także, obiekty związane z Jednostką Wojskową (jednakowa architektura, tj. budynki z czerwonej nieotynkowanej cegły), dawny poniemiecki obiekt sanatoryjny z terenem parkowym (przy ul. Mickiewicza 3 – 4), kilkoma ciekawymi architektonicznie domami wczasowymi przy ul. Kpr. Koniecznego, oraz mieszkalnymi, w tym willową ( np. willa przy ul. Małej 3). Obiekty te pochodzące z okresu od końca XIX wieku do lat 30 XX w.

Dziwnów posiada trzy pomniki. Przy nadbrzeżu (Wybrzeże Kościuszki) stoi pomnik w formie kotwicy z łańcuchem z płytą pamiątkową poświęcony rybakom, którzy oddali życie morzu odsłonięty w 1981 roku. Drugi poświęcony jest żołnierzom walczącym na Pomorzu Zachodnim (przy ul. Kpr. Koniecznego) i trzeci Grekom w związku z powstaniem szpitala Greckiego w 1949 r. na wyspie Wolin (na terenie Jednostki Wojskowej) oraz jedną tablicę pamiątkową przy ul. Parkowej poświęconą Grekom.

W centrum Dziwnowa znajduje się nowoczesny kościół z 1979 roku, gdzie na uwagę zasługuje witraże przypominające fale. Ciekawie prezentuje się ołtarz z mozaiką przedstawiającą Święta Rodziną oraz Droga Krzyżowa w bocznej nawie, dzieło Kazimierza Bieńkowskiego.

Poza zabytkami, pomnikami i kościołem warto zobaczyć Halę Sportowo – Widowiskowa, przykład najnowocześniejszych technologii urbanistycznych. Przejść się „Aleje Gwiazd Sportu” czyli ulicę biegnącą wzdłuż hali na której umieszczono marmurowe płyty z replikami mistrzów sportu. Ciekawie reprezentują się pirackie statki „Korsarz” i „Victoria” cumujące przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, pływające w morze i do Kamienia Pomorskiego. A do atrakcji antropogenicznych zaliczyć należy promenadę spacerowo – widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.