Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Dziwnów

Historia Dziwnowa

Użytek Ekologiczny

Miejsca warte zwiedzenia w...

Atrakcje Dziwnowa

Oferta turystyczno –...

Szpital Grecki w Dziwnowie

Galerie

Panoramy


Historia Dziwnowa

Dziwnów po raz pierwszy został wymieniony w dokumencie z 1243 roku. We wczesnym średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII w. Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. Od 1780 roku zaczął rozwijać się jako osada rybacka (pojawiły się cztery chaty rybaków), a w zasadzie były tu dwie odrębne miejscowości - Berg Divenow i Ost Divenow, które w późniejszym okresie połączyły się. Oprócz rybołówstwa dodatkowym zajęciem miejscowej ludności była obróbka bursztynu. W latach 1820-30 zaczęli napływać do Dziwnowa pierwsi kuracjusze rozpoczynając w ten sposób rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego. Początkowo wczasowicze zamieszkiwali u miejscowych rybaków, lecz już w 1944 roku zbudowano pierwszy dom wczasowy, a w 1867 roku ich liczba wynosiła już 31.

Pod koniec XIX wieku odkryto tu źródła solankowe i jodowo-bromowe, na bazie których powstał w 1886 roku zakład solankowy i sanatorium, które obok Kamienia Pomorskiego, stanowiły podstawową bazę leczniczo-zabiegową na tych terenach. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze przez krótki czas po wojnie. Obecnie solanki nie są eksploatowane.
Rozwój miejscowości Dziwnów, jako kąpieliska morskiego spowodował jego rozbudowę i w 1888 roku, powstało wówczas  27 domów rybackich. Domy te różniły się zasadniczo od typowych chat  rybackich z 1780, z glinianymi ścianami  i dachami krytymi trzciną, budowanymi wzdłuż jednej drogi. Rozwój bazy uzdrowiskowej spowodował powstanie kilku pensjonatów i hoteli, dzięki czemu miejscowość ożywiła się pod względem gospodarczym. Do 1918 roku wybudowano 50 a w latach 1918- 1944 - 300 budynków. Rozbudowały się także małe ulice prostopadle do ulic głównych.

Po roku 1815 całe Pomorze, w tym i Ziemia Kamieńska weszło w skład monarchii pruskiej. Decyzja Traktatu Wersalskiego z 1919 roku ziemie te pozostawione zostały  Niemcom
Okres międzywojenny nie był szczęśliwy dla Dziwnowa, który rozwijał się jedynie pod względem wczasowo-leczniczym. Istniejący wcześniej port rybacki zalewowo-morski w Dziwnowie, położony nad brzegiem Cieśniny Dziwnej i Zalewu Kamieńskiego zamarł ze względu na brak zakładu zajmującego się przetwórstwem rybnym, oraz brak rozwoju w zakresie technik połowów.
W 1939 roku Dziwnów o powierzchni 188,5 ha liczył 832 mieszkańców. Pierwsze lata wojny nie przyniosły zasadniczych zmian ani politycznych ani gospodarczych. Bezpośrednie działania wojenne na Pomorzu Zachodnim w początkach 1945 roku doprowadziły do ucieczki i ewakuacji niemieckiej ludności cywilnej, a jednocześnie spowodowały zupełną dezorganizację życia społecznego.

W końcowej fazie wojny na terenie wyspy Wolin znajdowało się szereg ważnych obiektów wojskowych. Powierzchnie wód Zalewu Kamieńskiego i Cieśniny Dziwny były lotniskiem dla samolotów, a w pomieszczeniach koszarowych w Dziwnowie mieściły się szkoły kształcące personel lotniczy.

Od czerwca 1945 roku przystąpiono do organizacji samorządu terytorialnego w powiecie Kamień Pomorski. 19 października 1946 roku powstała w Dziwnowie Gminna Rada Narodowa. Rozpoczął swoje prace zarząd Uzdrowisk Państwowych, który dźwignął ze stanu zdewastowania budynki przeznaczone na wypoczynek. W 1947 roku stan mieszkańców stałych wynosił 512 Polaków i 8 Niemców.  Po II wojnie światowej rozwinęły się w Dziwnowie liczne ośrodki wczasowe. Sprzyjało to również rozwojowi ludności Dziwnowa, który w 1960r. liczył 1601 , a przy końcu 1980 r. 2996 mieszkańców. Obecnie Dziwnów jest wsią z siedzibą gminy, w skład której wchodzą cztery jednostki osadnicze: Dziwnów, Dziwnówek, Międzywodzie i Łukęcin.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c