Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Wisełka

Latarnia morska

Międzyzdroje - Woliński...

Woliński Park Narodowy

Wisełka - Szlaki...

Galerie


Latarnia morska

Latarnia morska "Kikut" leżąca na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, na wysokim, klifowym brzegu morskim, około 300 m od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Cała budowla ma wysokośc 15 metrów. Wysokość światła wynosi 91,5 m n.p.m., a zasięg 16 mil morskich. Niestety obecnie nie jest ona udostępniona do zwiedzania.

Powstała na bazie dawnej wieży orientacyjno-widokowej zbudowanej w drugiej połowie XIX wieku z głazów ciosanych. Dawniej w górnych partiach wieży znajdowały się dwa okienka widokowe od strony północno-wschodniej, a nad nimi dach w kształcie piramidy o podstawie wielokątnej. Później na szczycie wieży zbudowano drewnianą konstrukcję stawy, ułatwiającej żeglugę statkom poruszającym się po wodach Zatoki Pomorskiej.

Po drugiej wojnie światowej, gdy ruch statków się zwiększył pomyślano o przebudowie dawnej wieży orientacyjno-widokowej, usytuowanej w punkcie doskonale odpowiadającym wymaganiom nawigacyjnym. Projekt adaptacji wieży został opracowany w 1957 roku przez Biuro Projektów Budownictwa Morskiego w Gdańsku. Po przebudowie i adaptacji powstała bezobsługowa latarnia morska, która została oddana do użytku w styczniu 1962 roku.

W latach osiemdziesiątych zastąpiono latarnię elektryczno-gazową latarnią elektryczną ze zmieniaczem na dwie żarówki. Dzięki temu można było zlikwidować instalację gazową, utrudniającą obsługę latarni morskiej. W 1994 roku została przeprowadzona modernizacja zasilania, polegająca na tym, że w optyce został umieszczony zmieniacz żarówek, gdy przepali się jedna żarówka, automatycznie obraca się i wprowadza do optyki drugą, dobrą żarówkę. Awaryjnym zasilaniem jest bateria akumulatorów, automatycznie ładowanych poprzez odpowiedni zasilacz. Dzięki temu jest to obiekt w pełni zautomatyzowany, bez stałej obsługi na miejscu, i w spisach latarń morskich, latarnia morska "Kikut" zaliczana jest do grupy świateł niedozorowanych.

W 1997 roku Urząd Morski w Szczecinie, aktualny właściciel latarni, przeprowadził remont polegający na oczyszczeniu murów, uzupełnieniu ubytków i pokryciu murów z zewnątrz środkiem hydrofobowym, zabezpieczającym przed przedostawaniem się wody do wewnątrz wieży. W latarni przeniesiono drzwi wejściowe ze strony zachodniej na południową, dzięki czemu uzyskano lepsze zabezpieczenie przed przedostawaniem się do latarni opadów atmosferycznych. Odnowiono również ściany wewnętrzne wieży latarni i metalowe schody prowadzące do latarni.

Artykuł powstał na podstawie materiałów ze strony Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich : http://www.latarnie.com.pl/ , więcej informacji można znaleźć na tej stronie.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c