Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Międzyzdroje historia

Międzyzdroje

Molo w Międzyzdrojach

Międzyzdroje miejsca warte...

Międzyzdroje - Woliński...

Woliński Park Narodowy

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Wisełka - Szlaki...

Galerie

Panoramy

Międzyzdroje imprezy


Międzyzdroje historia

W XII w. na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów powstały dwie osady - rzemieślnicza, o nazwie Selazo i rolnicza - Campenz (Kępieńce). Kępieniec w lasach wolińskich był wioską rolniczą, której mieszkańcy trudnili się hodowlą świń. W Żelazo, eksploatowano, bagienną rudę żelaza. Znane są nawet nazwiska dwóch ówczesnych hutników z Wolina – Krystyn Kowal i Paweł Ciepołek.
Pierwsza wzmianka o wiosce Mysdroye lub Misdroige pochodzi z XVI w. Ponieważ osada leżała przy szlaku handlowym wiodącym z wyspy Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina, z rozkazu księcia pomorskiego wzniesiono tu karczmę, gdzie zatrzymywali się kupcy podróżujący szlakiem z wyspy Uznam do Wolina, pełniła ona także rolę komory celnej pobierającej myto. W późniejszych czasach karczma została zasypana przez wydmy.

W XVII w., po śmierci ostatniego księcia zachodniopomorskiego okoliczne tereny zajęli Szwedzi, a w XVIII w. przeszły one w ręce Prus. Jeszcze w XIX w. była to nadal mała wioska rybacka, gdzie mieszkało około sześćdziesiąt osób.

Od około 1830 r., gdy odkryto źródła solankowe, a lecznicze właściwości morskiego klimatu stały się popularne, do Międzyzdrojów zaczęli przybywać letnicy i kuracjusze. Pod koniec XIX w. zaczęto tu organizować prawdziwe uzdrowisko z zakładem solankowym, hotelami, pensjonatami i łazienkami przy plaży. W 1884 r. powstało drewniane molo z kawiarnią w części szczytowej i przystanią dla statków wycieczkowych. Swoje wille zaczęli tu budować szczecińscy i berlińscy przemysłowcy. W 1860 r. pod patronatem belgijskiego kupca Lejeune zbudowano Dom i Park Zdrojowy. W 1892 r. powstało połączenie kolejowe ze Szczecinem i Świnoujściem. Liczba przyjeżdżających letników zwiększyła się z 500 rocznie do aż 10-17 tys. W okresie międzywojennym najmodniejszym kurortem było Świnoujście, więc Międzyzdroje nie rozwijały się już tak prężnie.

W czasie II wojny światowej i walk wyzwoleńczych zostało zniszczone 30% zabudowy. W 1947 roku Międzyzdroje uzyskały prawa miejskie. W latach 1974–1984 było włączone do Świnoujścia jako jedna z dzielnic. Od 1984 r. ponownie są oddzielnym miastem. Po drugiej wojnie światowej wiele secesyjnych willi przeszło pod zarząd Funduszu Wczasów Pracowniczych, a Międzyzdroje stały się głównym ośrodkiem wypoczynkowym związkowców. Obecnie miasto odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów z Polski i innych krajów.

MIĘDZYZDROJE GALERIA

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c