Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Międzyzdroje historia

Międzyzdroje

Molo w Międzyzdrojach

Międzyzdroje miejsca warte...

Międzyzdroje - Woliński...

Woliński Park Narodowy

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Wisełka - Szlaki...

Galerie

Panoramy

Międzyzdroje imprezy


Międzyzdroje historia

W XII w. na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów powstały dwie osady - rzemieślnicza, o nazwie Selazo i rolnicza - Campenz (Kępieńce). Kępieniec w lasach wolińskich był wioską rolniczą, której mieszkańcy trudnili się hodowlą świń. W Żelazo, eksploatowano, bagienną rudę żelaza. Znane są nawet nazwiska dwóch ówczesnych hutników z Wolina – Krystyn Kowal i Paweł Ciepołek.
Pierwsza wzmianka o wiosce Mysdroye lub Misdroige pochodzi z XVI w. Ponieważ osada leżała przy szlaku handlowym wiodącym z wyspy Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina, z rozkazu księcia pomorskiego wzniesiono tu karczmę, gdzie zatrzymywali się kupcy podróżujący szlakiem z wyspy Uznam do Wolina, pełniła ona także rolę komory celnej pobierającej myto. W późniejszych czasach karczma została zasypana przez wydmy.

W XVII w., po śmierci ostatniego księcia zachodniopomorskiego okoliczne tereny zajęli Szwedzi, a w XVIII w. przeszły one w ręce Prus. Jeszcze w XIX w. była to nadal mała wioska rybacka, gdzie mieszkało około sześćdziesiąt osób.

Od około 1830 r., gdy odkryto źródła solankowe, a lecznicze właściwości morskiego klimatu stały się popularne, do Międzyzdrojów zaczęli przybywać letnicy i kuracjusze. Pod koniec XIX w. zaczęto tu organizować prawdziwe uzdrowisko z zakładem solankowym, hotelami, pensjonatami i łazienkami przy plaży. W 1884 r. powstało drewniane molo z kawiarnią w części szczytowej i przystanią dla statków wycieczkowych. Swoje wille zaczęli tu budować szczecińscy i berlińscy przemysłowcy. W 1860 r. pod patronatem belgijskiego kupca Lejeune zbudowano Dom i Park Zdrojowy. W 1892 r. powstało połączenie kolejowe ze Szczecinem i Świnoujściem. Liczba przyjeżdżających letników zwiększyła się z 500 rocznie do aż 10-17 tys. W okresie międzywojennym najmodniejszym kurortem było Świnoujście, więc Międzyzdroje nie rozwijały się już tak prężnie.

W czasie II wojny światowej i walk wyzwoleńczych zostało zniszczone 30% zabudowy. W 1947 roku Międzyzdroje uzyskały prawa miejskie. W latach 1974–1984 było włączone do Świnoujścia jako jedna z dzielnic. Od 1984 r. ponownie są oddzielnym miastem. Po drugiej wojnie światowej wiele secesyjnych willi przeszło pod zarząd Funduszu Wczasów Pracowniczych, a Międzyzdroje stały się głównym ośrodkiem wypoczynkowym związkowców. Obecnie miasto odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy wczasowiczów z Polski i innych krajów.

MIĘDZYZDROJE GALERIA

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c