Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Ciekawe i zabytkowe miejsca...

Gdynia Szlaki Piesze

Sopot

Opera Leśna

Grodzisko w Sopocie -...

Festiwal Piosenki w Sopocie

Latarnia morska w Sopocie

Muzeum Sopotu - Willa...

Galerie

Sopockie molo

Imprezy


Grodzisko w Sopocie - muzeum archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku - skansen archeologiczny "Grodzisko w Sopocie" położony na jednym z polodowcowych wzgórz Wschodniej Wysoczyzny Kaszubskiej, przy ul. Haffnera 63, w odległości około 400 m od brzegu morskiego.

Pierwsze badania archeologiczne przeprowadził tu w 1885 r badacz niemiecki H. Conwentz. Dzięki jego staraniom w 1907 r obiekt ten wykupiony został od władz miejskich i uznany za zabytek podlegający ochronie. W 1934 r prace wykopaliskowe przeprowadził W. La Baume z ramienia Muzeum Przyrodniczego i Archeologicznego w Gdańsku. Materiał zabytkowy i dokumentacja z tych badań zaginęły w czasie II wojny światowej.

Kolejne wykopaliska prowadzone były przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku w latach 1961 - 1966 oraz w latach 1995 - 1966 i 1999. Przebadano odcinek najwyższego wzniesienia wału oraz wnętrze grodu.

Dzięki tym badaniom udało się ustalić dwie fazy zasiedlenia grodziska. W okresie od VIII do połowy IX wieku istniała na tym terenie osada otwarta a następnie powstał warowny gród otoczony wałem drewniano - ziemnym, wzmocnionym kamieniami. Na koronie wału stwierdzono szczątki spalonych konstrukcji drewnianych ( palisady), podnoszących obronność grodziska.

Przypuszcza się, że był to gródek strażniczy, którego zadaniem było kontrolowanie i obserwacja przybrzeżnego pasa morskiego. Funkcjonował on w okresie przedpiastowskim, przypuszczalnie do powstania grodu gdańskiego w końcu X wieku. Obiekt ten trzykrotnie ulegał spaleniu, po czym każdorazowo go odbudowywano. Grodzisko posiada strome zbocza i oddzielone jest od sąsiednich wzgórz głębokimi jarami, na dnie których jeszcze dzisiaj płyną strumienie. Od strony zachodniej zabezpieczała je fosa. Otoczone jest wałem obronnym w kształcie podkowy, od strony morza wału nie stwierdzono.

Dzisiaj dzięki staraniom Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i wsparciu finansowemu władz Miasta Sopotu gród sopocki stał się Skansenem Archeologicznym o znaczeniu środkowo - europejskim.
Zrekonstruowane obiekty (brama, chaty, palisada) powstały dokładnie w miejscach odkryć ich reliktów, w toku wykopalisk. Są one zgodne z naszą wiedzą o tego rodzaju obiektach i zgodne z obecnymi standardami europejskimi, m.in. z rekonstrukcjami prezentowanymi na podstawie przekazów ikonograficznych w innych krajach Europy jak na przykład w Niemczech czy Rosji.

Teraz odbywają się tu prezentacje rzemiosł, pokazy walk rycerskich na miecze i topory, strzelanie z łuku a także prowadzi się lekcje żywej historii dla młodzieży szkolnej. Dodatkową atrakcja są organizowane, co roku Festyny Archeologiczno- Historyczne obejmujące cykl imprez o charakterze kulturalnym z uwzględnieniem historycznego i edukacyjnego ich charakteru.

Skansen jest otwarty dla zwiedzających od 1 maja do 31 października. Jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00, przez lipiec i sierpień od 10.00 do 18.00.  Wieża widokowa czynna w godzinach otwarcia wystaw, a w poniedziałek od 8 do 16.

Ceny Biletów
2zł - Ulgowy
4 zł - Normalny
5 zł - Festyny i lekcje żywej historii na zamówienie

Kustosz Skansenu Archeologicznego w Sopocie
Aleksandra Szymańska
tel. 0 600 336 709

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c