Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Krynica Morska

Historia Krynicy Morskiej ,...

Latarnia w Krynicy Morskiej

Imprezy

Galerie

Panoramy


Historia Krynicy Morskiej , dawniej zwanej Łysica

Historia osadnictwa na tych terenach sięga wczesnej epoki kamiennej, czego dowodem są znaleziska wymieniane w pracach archeologów. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei, z okolic Gdańska, biegła droga handlowa w kierunku Sambii. Już w XIII wieku okolice zamieszkiwane byłe przez słowiańskich Pomorzan oraz Prusów. Szlak handlowy z Gdańska do Królewca skłonił komtura elbląskiego Henryka Holda do osadzenia w Krynicy Morskiej (Kahlberg) karczmarza Mikołaja Wildenberga, któremu 20 sierpnia 1424 roku nadał w Pasłęku przywilej.

Z gościnności w karczmie korzystali kupcy, rycerze, waganci i inni wędrowcy podążający traktem przez mierzeję. Podobny przywilej otrzymał 16 maja 1429 roku karczmarz Hannos w Piaskach. Po wojnie trzynastoletniej i likwidacji panowania krzyżackiego na tym terenie, król Kazimierz Jagiellończyk nadał całą mierzeję miastu Gdańsk.

W odległości około 6 km na zachód od Krynicy Morskiej rozciąga się wzdłuż Zalewu Wiślanego miejscowość o odwiecznej polskiej nazwie - Przebrno. Mieszkańcy wsi zajmowali się zawsze rybołówstwem, pracowali w lesie, zbierali bursztyn. W ciągu wieków wielokrotnie zmieniali się właściciele Przebrna. Najdłużej bo od 1455 do 1793 roku, wieś należała do Gdańska, a następnie znalazła się w granicach Prus.

Rozwój Krynicy Morskiej jako kurortu morskiego rozpoczął się dopiero w 1840 roku, kiedy to pięciu zamożnych kupców elbląskich utworzyło konsorcjum do spraw żeglugi po Zalewie Wiślanym, a szczególnie do regularnej obsługi linii Królewiec - Elbląg. Zakupili oni w Anglii dwa parowce o nazwie "Sokół" i "Jaskółka". Rok później "Jaskółka" przywiozła do Łysicy (tak nazwała się Krynica Morska) pierwszych letników. Konsorcjum zachęcone powodzeniem wycieczek do Łysicy odkupiło od władz Gdańska pięć mórg gruntu, a w dwa lata później przystąpiono do budowy pierwszej willi na kształt greckiej świątyni. Wspomniane Towarzystwo cztery lata później dokupiło 218 mórg, głównie terenu leśnego, w wyniku czego nastąpiła dalsza rozbudowa kąpieliska. Zaczęły pojawiać się domy letniskowe i wille, a na plaży wybudowano kabiny dla kapiących się. Plażę i przybrzeżny pas wody przedzielono parkanem i surowo przestrzegano by mężczyźni przebywali po jednej, a damy po drugiej stronie szczelnej przegrody. W tym czasie w Łysicy wypoczywało już około 700 osób.

Znaczny rozwój miejscowości nastąpił w 1905 roku. Wtedy to wybudowano duże molo, a następnie doprowadzono światło elektryczne i wodociąg. Powstały nowe pensjonaty i wille, usunięto parkan dzielący plażę. Znacznie zwiększyła się liczba chętnych do wypoczynku w tak uroczym miejscu. Przebywało tu już około 5 tys. osób. Na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej. Urządzano ku uciesze gości koncerty, regaty żaglówek oraz inne imprezy rozrywkowe i sportowe. Tak dobry początek powstania kurortu przerwany został przez działania wojenne. 3 maja 1945 roku wojska radzieckie zajęły Łysicę, walcząc z ustępującymi oddziałami hitlerowskimi podążały przez mierzeję ku zachodowi. Działania wojenne zniszczyły wybudowaną w 1895 roku latarnię morską i znaczną część pensjonatów.

Po 1945 roku Łysica nie mogła odzyskać przez długi czas znaczącej pozycji wśród kąpielisk nadmorskich, traktowana jako osada rybacka. Dopiero w styczniu 1958 roku uzyskała prawa osiedlowe i zaistniała jako wczasowisko morskie, zmieniła też nazwę na Krynica Morska.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22.12.1990r. Utworzona została samodzielna gmina Krynica Morska, w skład której weszły miejscowości: Piaski i Przebrno. Z dniem 02.04.1991 roku nadano jej status miasta.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c