Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Krynica Morska

Historia Krynicy Morskiej ,...

Latarnia w Krynicy Morskiej

Imprezy

Galerie

Panoramy


Historia Krynicy Morskiej , dawniej zwanej Łysica

Historia osadnictwa na tych terenach sięga wczesnej epoki kamiennej, czego dowodem są znaleziska wymieniane w pracach archeologów. Od niepamiętnych czasów wzdłuż mierzei, z okolic Gdańska, biegła droga handlowa w kierunku Sambii. Już w XIII wieku okolice zamieszkiwane byłe przez słowiańskich Pomorzan oraz Prusów. Szlak handlowy z Gdańska do Królewca skłonił komtura elbląskiego Henryka Holda do osadzenia w Krynicy Morskiej (Kahlberg) karczmarza Mikołaja Wildenberga, któremu 20 sierpnia 1424 roku nadał w Pasłęku przywilej.

Z gościnności w karczmie korzystali kupcy, rycerze, waganci i inni wędrowcy podążający traktem przez mierzeję. Podobny przywilej otrzymał 16 maja 1429 roku karczmarz Hannos w Piaskach. Po wojnie trzynastoletniej i likwidacji panowania krzyżackiego na tym terenie, król Kazimierz Jagiellończyk nadał całą mierzeję miastu Gdańsk.

W odległości około 6 km na zachód od Krynicy Morskiej rozciąga się wzdłuż Zalewu Wiślanego miejscowość o odwiecznej polskiej nazwie - Przebrno. Mieszkańcy wsi zajmowali się zawsze rybołówstwem, pracowali w lesie, zbierali bursztyn. W ciągu wieków wielokrotnie zmieniali się właściciele Przebrna. Najdłużej bo od 1455 do 1793 roku, wieś należała do Gdańska, a następnie znalazła się w granicach Prus.

Rozwój Krynicy Morskiej jako kurortu morskiego rozpoczął się dopiero w 1840 roku, kiedy to pięciu zamożnych kupców elbląskich utworzyło konsorcjum do spraw żeglugi po Zalewie Wiślanym, a szczególnie do regularnej obsługi linii Królewiec - Elbląg. Zakupili oni w Anglii dwa parowce o nazwie "Sokół" i "Jaskółka". Rok później "Jaskółka" przywiozła do Łysicy (tak nazwała się Krynica Morska) pierwszych letników. Konsorcjum zachęcone powodzeniem wycieczek do Łysicy odkupiło od władz Gdańska pięć mórg gruntu, a w dwa lata później przystąpiono do budowy pierwszej willi na kształt greckiej świątyni. Wspomniane Towarzystwo cztery lata później dokupiło 218 mórg, głównie terenu leśnego, w wyniku czego nastąpiła dalsza rozbudowa kąpieliska. Zaczęły pojawiać się domy letniskowe i wille, a na plaży wybudowano kabiny dla kapiących się. Plażę i przybrzeżny pas wody przedzielono parkanem i surowo przestrzegano by mężczyźni przebywali po jednej, a damy po drugiej stronie szczelnej przegrody. W tym czasie w Łysicy wypoczywało już około 700 osób.

Znaczny rozwój miejscowości nastąpił w 1905 roku. Wtedy to wybudowano duże molo, a następnie doprowadzono światło elektryczne i wodociąg. Powstały nowe pensjonaty i wille, usunięto parkan dzielący plażę. Znacznie zwiększyła się liczba chętnych do wypoczynku w tak uroczym miejscu. Przebywało tu już około 5 tys. osób. Na plaży zbudowano łazienki oraz uruchomiono zakład serwujący kąpiele w grzanej wodzie morskiej. Urządzano ku uciesze gości koncerty, regaty żaglówek oraz inne imprezy rozrywkowe i sportowe. Tak dobry początek powstania kurortu przerwany został przez działania wojenne. 3 maja 1945 roku wojska radzieckie zajęły Łysicę, walcząc z ustępującymi oddziałami hitlerowskimi podążały przez mierzeję ku zachodowi. Działania wojenne zniszczyły wybudowaną w 1895 roku latarnię morską i znaczną część pensjonatów.

Po 1945 roku Łysica nie mogła odzyskać przez długi czas znaczącej pozycji wśród kąpielisk nadmorskich, traktowana jako osada rybacka. Dopiero w styczniu 1958 roku uzyskała prawa osiedlowe i zaistniała jako wczasowisko morskie, zmieniła też nazwę na Krynica Morska.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22.12.1990r. Utworzona została samodzielna gmina Krynica Morska, w skład której weszły miejscowości: Piaski i Przebrno. Z dniem 02.04.1991 roku nadano jej status miasta.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c