Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Warto zobaczyć w Mielnie

Kościół gotycki z XV wieku - Znajduje się przy ul. Kościelnej 11, ok. kilometra na zachód od centrum Mielna. Stoi na wzgórzu, które kiedyś dawno temu było przypuszczalnie pogańskim miejscem kultowym. Wskazują na to znalezione w pobliżu Kościoła urny z popiołami. Kościół pochodzi z XV wieku, wieża z XVI wieku. Jest murowany z cegły i kamienia polnego, jednonawowy, na rzucie prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oszkarpowany. Jcechą charakterystyczną kościoła są kamienie wmurowane w ściany kościoła przedstawiające lub przypominające postacie ludzkie. Inną ciekawostką są fragmenty kamieni młyńskich znajdujące się nad ozdobnym gotyckim portalem wejściowym w murach wieży. Jako przyrządy dające pośrednio chleb, nie mogły być niszczone dlatego często wykorzystywano je w budowie kościołów czy do budowy dróg jako bruk. Z lewej strony wejścia głównego jest wmurowany kamień o ciemnej barwie, który kształtem przypomina siedzącego niedźwiedzia. Zabytkowy wystrój kościoła stanowi barokowa ambona z XVIII wieku z rzeźbami czterech ewangelistów i dwa dzwony kościelne z napisem majuskułą. W latach 1979-1981 wykonano nowe miedziane pokrycie dachu nad całym kościołem i wieżą, regotyzowano wnętrze, położono granitową posadzkę, ukształtowano posoborowo prezbiterium, poddano konserwacji ambonę oraz adoptowano teren przy południowej ścianie kościoła do odprawiania nabożeństw na wolnym powietrzu.

Muszla Koncertowa - znajduje się w mieleńskim parku nadmorskim, za budynkiem Hotelu FLORYN. Ma 12 m szerokości i 4 m wysokości. W parku znajduje się oczko wodne obmurowane kamieniami. Latem z obmurza i wysepki tryskają małe wodotryski i płyną wodospady, podświetlane wieczorem.

Bunkry - nieco ponad 500 m na zachód od ul. 1 - go Maja w Mielnie, zbudowano dwa betonowe bunkry. Ich przeznaczenie nie zostało ściśle ustalone. Najczęściej mówi się, że była to prochownia - skład amunicji i materiałów wybuchowych lub też stanowisko obserwacyjne jednostki wojskowej w Unieściu.

Morska budowla hydrotermiczna - na granicy Mielna i Unieścia, w odległości 150 m od brzegu, znajduje się w morzu spory, pionowy walec stalowy dobrze widoczny z lądu. Wewnątrz walca zainstalowany był pływak, który przekazywał wahania poziomu morza do stacji mareograficznej PIHM usytuowanej niedaleko na wydmie. Obecnie urządzenia te są nieczynne, a stacja nie istnieje.

Zabytkowa willa - mieści się przy ul. 1 - go Maja w Mielnie. To uroczy budynek z XIX wieku wykonany w drewnie, posiada okrągłą wieżyczkę o czterech kondygnacjach, liczne galeryjki, ozdobny dach. Wykonana przez doskonałych rzemieślników, była letnią rezydencją zamożnego mieszczaństwa z Koszalina. Po wojnie mieścił się tu pensjonat FWP.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.