Rewa

Historia Rewy

Mierzeja Rewska - Szperk

Rezerwat...

Rezerwat "Beka"

Galerie


Historia Rewy

W 1224 roku Świętopełk podarował północną część Kępy Oksywskiej Cystersom z Oliwy. Po raz pierwszy Rewa została wymieniona w roku 1589 jako „Riffe” gdy opat Cystersów - Dawid Konarski zezwolił na wybudowanie tu szop rybackich, które miały służyć za  schronienie dla rybaków w czasie połowów.

Jednak ujście Redy już wcześniej było zasiedlone. Kiedyś rzeką spławiano drzewa z Puszczy Darżlubskiej, ich segregacji dokonywano w okolicach dzisiejszej Rewy. Rewa była też miejscem przeładunkowym dla statków na trasie z Hel – Gdańsk. Mieszkający tu flisacy i kupcy byli bardzo bogaci, mieli też własny kościół p.w. św. Rocha z trzema dzwonami nazwanymi: "Barbara", "Mikołaj" i "Wojciech". Niestety dobrobyt przewrócił w głowach mieszkańcom, którzy przestali chodzić do kościoła. Aż w noc świętego Wawrzyńca wielki sztorm, który usypał mieliznę zwaną Mewim Ryfem, który odciął statkom drogę na pełne morze. Ludzie zaczęli cierpieć głód. Kolejny sztorm pochłonął całkowicie wieś. Podobno stojąc na Szperku w pogodną noc można usłyszeć największy z kościelnych dzwonów – "Wojciecha". Tak podaje legenda, jednak u ujścia Redy na prawdę istniała wioska o nazwie Beka, która z biegiem czasu znalazła się pod wodą.

W 1648 roku opat Kęsowski w zamian za daninę nadał przywilej osadniczy dla rewskich rybaków na wieczystą dzierżawę. W 1772 roku osada należąca do Klasztoru w Oliwie została nazwana Rewa. Mieszka w niej 14 rybaków i  taka sama liczba komorników. W 1880 roku w Rewie mieszkało już 500 mieszkańców.

XIX i XX wiek to dla Rewy okres rozwoju. Wtedy w rewskich warsztatach szkutniczych powstawały drewniane żaglowce towarowe zapewniające połączenia żeglugowe między kaszubskimi wsiami Zatoki Gdańskiej. W okresie międzywojennym Rewa była przystanią dla 10 żaglowców, które uległy zniszczeniu w trakcie drugiej wojny światowej. Do tej pory niedaleko Rewy spoczywają ich wraki. W latach siedemdziesiątych nurkowie z Centralnego Muzeum Morskiego wydobyli przedmioty z wraku statku "Helena", które obecnie można podziwiać w Centralnym Muzeum Morskim.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

Apartamenty u Janka

Krynica Morska

ul. ul. Gdańska 19

tel. 699 850 591

www.ujanka.mierzeja.com

ujanka@mierzeja.com

KOMFORTOWE MIESZKANIE W KRYNICY MORSKIEJ

Krynica Morska

ul. Portowa 9

tel. 604-307-568

caloroczne@mierzeja.com

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c