Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Puck

Historia Pucka

Stanowiska archeologiczne w...

Port w Pucku

Szlaki Turystyczne

Zabytki Pucka

Muzeum Ziemi Puckiej

podpis galerie wpisy

Galerie

Imprezy


Historia Pucka

Historia Pucka sięga epoki kamienia, kiedy to wzgórza Kępy Puckiej dawały schronienie osiedlającym się tu łowcom fok. To oni budowali kulturę tej ziemi. W okresie wczesnego średniowiecza (X wiek) istniał tu port rybacki, którego ślady są badane w podwodnym stanowisku archeologicznym.

Od XII wieku była to własność cystersów oliwskich z nadania księcia pomorskiego Sambora.  IW 1310 r. miasto wraz za całym Pomorzem Gdańskim zostało przejęte przez krzyżaków. Oni założyli tu administrację morską, tzw. urząd rybickiego, a także rozpoczęli budowę niewielkiego zamku z gospodarczym podzamczem. W 1348 r. wielki mistrz zakonu NMP Henryk Dusemer ponowił lokację nadając prawa miejskie na prawie chełmińskim. W 1440 roku Puck przystąpił do Związku Pruskiego. W latach 1454 – 56 miasto było zajęte przez wojska związkowe i pozostawało w administracji Rady Miejskiej Gdańska, następnie zostało oddane w zastaw królowi szwedzkiemu Karolowi VIII Knutsonowi. W 1460 Puck zajęty był przez dowódcę krzyżackiego Fryca von Revenecka. W 1464 został odzyskany przez wojska gdańskie i zatrzymany przez Rade Miejską Gdańska za długi królewskie zaciągnięte podczas wojny trzynastoletniej. W 1466 roku po pokoju toruńskim zostało włączone do Prus Królewskich. W 1491 roku miasto zostało ponownie zastawione u gdańszczan wraz ze starostwem przez Kazimierza Jagiellończyka. W 1545 Zygmunt Stary odebrał Puck Gdańskowi.

Miasto zyskało na znaczeniu w 1567 r. kiedy to Zygmunt August przeniósł z Gdańska do Pucka bazę floty kaperskiej. Później miasto stało się bazą floty wojennej, dowodzonej przez Ernesta Wejhera. Jego syn Jan na początku XVII zorganizował stocznię, która działała do 1626 roku.

Czasy administracji pruskiej 1772- 1920 to początkowo okres stagnacji miasteczka. Dopiero w drugiej poł. XIX w. nastąpiła rozbudowa infrastruktury komunalnej i przemysłowej. W 1884 roku powstało Towarzystwo Upiększania Miasta. Z inicjatywy towarzystwa powstał między innymi park nadmorski.

Odzyskanie państwowości i powrót Polski nad Bałtyk w 1919 r. stwarzały miastu niezwykłą szansę rozwoju, ponieważ było to największe miasto w polskich granicach w rejonie brzegu morskiego. Manifestacyjne zaślubiny Polski z morzem nastąpiły 10 lutego 1920 r. Wówczas to gen. Józef Haller pierścieniem Polonii Gdańskiej rzuconym w morską toń potwierdził narodowe nadzieje morskie. Stałą ekspozycję poświeconą zaślubinom można podziwiać w Bibliotece Publicznej. Puck w l. 1920- 26 był portem wojennym II RP, tu powstała polska Marynarka Wojenna i tutaj stacjonowało jej dowództwo, tu powołano Morski Dywizjon Lotniczy. Do czasu wybudowania Gdyni był to także port handlowy.

II wojnę światową znaczą pomniki ofiar lotników MDL, tablice pamięci pomordowanych w Lasach Piaśnickich, zamęczonych w obozie Stutthof, w „marszu śmierci”, zarówno mieszkańców miasta, Kaszubów, jak i tych, których okrutny los tu rzucił. Miasto zostało „wyzwolone” przez Armię Czerwoną 12 III 1945 roku. 1954 po kolejnej reformie administracyjnej Puck został mianowany miastem powiatowym (do 1974 roku).

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c