Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Hel

Historia Helu

Kolonia Rybacka

Fokarium

Latarnia morska na Helu

Port rybacki na Helu

Muzeum Rybołóstwa na Helu

Rejon Umocniony Hel

Galerie


Historia Helu

Miasto zostało lokowane w 1266 roku na prawie lubeckim pod rządami książąt pomorskich. W 1308 roku Hel dostał się pod panowanie komtura gdańskiego. W 1378 roku wielki mistrz Wintrych von Kniprode ponowił lubeckie prawa miejskie. Miasto było wtedy ważnym punktem handlowym, o czym świadczy istnienie na Helu krzyżackiego składu soli. Mieszkańcy trudnili się rybołówstwem i przybrzeżnym piractwem. Na początku XV wieku 1,5 km od Starego Helu powstała nowa osada. Przez całe stulecie istniały równolegle dwa ośrodki miejskie, aż przewagę uzyskał Nowy Hel. Do dzisiejszego dnia po Starym Helu nie ma śladu, część półwyspu gdzie stał pochłonęły wody zatoki. Kościół św. Pawła i Piotra wybudowany w  1417 roku, który kiedyś stał w centrum Nowego Helu obecnie jest już tuż koło przystani w bezpośrednim zasięgu fal morskich.

1454 roku Hel stał się częścią posiadłości miasta Gdańska. Spowodowało to spadek roli Helu jako ośrodka miejskiego, odebrano mu specjalne przywileje.  Gdańsk miał prawo pierwokupu połowów od helskich rybaków. Od 1579 roku wolno było sprzedawać w Helu piwo tylko z browarów gdańskich.

W 1626 roku Hel został zajęty przez Szwedów, którzy zażądali złożenia przysięgi na wierność królowi Gustawowi Adolfowi. Mieszkańcy odmówili, a Hel został spalony i ograbiony. W początkach W 1709 roku wybuchła epidemia dżumy i Hel został dosłownie zdziesiątkowany epidemią dżumy, zmarło 225 osób.

W 1793 roku Hel został włączony do Prus. W latach 1807 – 14 do Wolnego Miasta Gdańska, następnie ponownie do zaboru pruskiego. W 1823 roku ukończono budowę stacji ratunkowej w 1826 latarni morskiej. Wyludnienie się Helu spowodowało, iż w 1872 utracił on prawa miejskie. 1892-3 wybudowano tu niewielki port, gdzie zawijały statki wycieczkowe z Gdańska i Sopotu.  Utworzono dom letniskowy, a w roku 1896 Hel uzyskał status "Kąpieliska Bałtyckiego".

10 lutego 1920 roku Polska ponownie odzyskała władzę nad Helem. Nastąpił szybki rozwój portu rybackiego i jako kąpieliska morskiego, szczególnie dzięki budowie linii kolejowej do Pucka w 1922 roku. W latach dwudziestych powstała tu pierwsza polska placówka naukowa badań biologii morza, kierowana przez Uniwersytet Poznański. W 1927 roku zaczęto budować kolonie domów dla polskich rybaków tzw. "Kolonia Rybacka". W 1936 roku Dekretem Prezydenta RP Hel został przekształcony w Rejon Umocniony Hel. Powstał tu garnizon liczący około 3000 żołnierzy i oficerów, wybudowano baterie i sprowadzono uzbrojenie. Hel bronił się aż do 2 października, czyli kilka dni dłużej niż Warszawa.

Po wojnie Hel rozwinął się w nadmorski kurort. W 1954 roku Hel uzyskał prawa osiedlowe, a w 1963 roku przywrócono prawa miejskie. Po drugiej wojnie światowej rozbudowano port.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c