Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Hel

Historia Helu

Kolonia Rybacka

Fokarium

Latarnia morska na Helu

Port rybacki na Helu

Muzeum Rybołóstwa na Helu

Rejon Umocniony Hel

Galerie


Hel

Hel to najbardziej morskie miasto w Polsce, jest otoczone wodą aż z trzech stron. Usytuowane na samym końcu Półwyspu Helskiego czyli ok. 33 km od jego nasady . Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim walorom przyrodniczym: pięknym plażom, wydmom, lasom, które wchodzą w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, a także licznym zabytkom, które są świadectwem ciekawej przeszłości tego miasta i kaszubskiej kultury. W przeszłości był miastem rybackim i miejscem przeładunkowym dla statków przed wyprawą na pełne morze. Później coraz bardziej doceniano jego strategiczne znaczenie dla ochrony wód Zatoki Gdańskiej. W czasie dwudziestolecia międzywojennego pełnił rolę Rejonu Umocnionego Hel.

Najważniejszą i najciekawszą ulicą Na Helu jest Wiejska, która ciągnie się przez całą miejscowość. Przy Wiejskiej można podziwiać domki o budowie ryglowej, zwanej murem pruskim. Są one pozostałością budownictwa kaszubskiego z przełomu XVIII i XIX wieku. W wielu z nich zlokalizowane są kawiarnie i piwiarnie o wystroju kaszubskim.

Helski port jest podzielony aż na trzy części: Pasażerską, gdzie swoją przystań ma Pasażerska Żegluga Gdańska, skąd odpływają statki do Gdańska, Sopotu i Gdyni oraz można wyczarterować nowoczesny wodolot z klimatyzacją "DELFIN" do Kaliningradu. Jachtową, gdzie żeglarze mogą zacumować i mają dostęp do prądu, sanitariatów i bazy gastronomicznej. Port Rybacki, gdzie swoją przystań mają kutry i łodzie rybackie. Idąc dalej od portu nadmorskim bulwarem dojdziemy do kolejnego portu – Portu Marynarki Wojennej im. Kazimierza Demela – najsłynniejszego polskiego oceanografa.

Inne ciekawe miejsca na Helu to fokarium, muzeum umiejscowione w dawnym kościele ewangelickim, a przede wszystkim baterie militarne, które można zwiedzić w okolicy. Pomiędzy fokarium a Portem Marynarki Wojennej znajduje się "Kolonia Rybacka" – kompleks 50 budynków powstała w okresie międzywojennym, ich architektura miała nawiązywać do  wzorców narodowych.

Z myślą o turystach Hel organizuje wiele imprez o charakterze rozrywkowym, sportowym, kulturalnym. Ponad to można w Helu korzystać z kursów dla nurków, podziwiać podwodny świat i zwiedzać zatopione tu wraki, pływać wycieczkowymi kutrami, jachtami oraz motorówkami. Smakosze mogą rozkoszować się oryginalna kuchnią kaszubską i daniami z ryb również po sezonie. Można dojść na cypel i zobaczyć początek Polski o każdej porze roku. Wszystko to sprawia, że Hel jest atrakcyjny przez cały rok.

Okolica obfituje w ciekawostki przyrodnicze. Na plaży występują halofity czyli słonorośla: honkenia piaskowa i rukwiel nadmorska, które mogą znosić znaczne zasolenie. Na wydmie białej rosną charakterystyczne trawy: piaskownica zwyczajna oraz wydmuchrzyca piaskowa. Inne tutejsze rośliny to groszek nadmorski, mikołajek nadmorski (znajduje się pod ścisłą ochroną). Na wydmie szarej rosną: kocanki piaskowe i jasieniec piaskowy, a także kostrzewa czerwona, fiołek nadmorski, szczotlicha siwa oraz turzyca piaskowa. Pojawia się też roślinność krzewinkowa: wrzos zwyczajny, bażyna czarna, wierzba piaskowa. W nadmorskim borze sosnowym dominują sosna pospolita i czarna. Najbardziej typową krzewinką jest bażyna czarna o owocach podobnych do czarnych jagód.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c