Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jurata

Historia Juraty

Ścieżka przyrodnicza

Galerie


Historia Juraty

Jurata ma za sobą bardzo krótką historię, w 2001 roku świętowano tu siedemdziesięciolecie powstania. W 1928 roku polscy przemysłowcy założyli Spółkę Akcyjną „Jurata”. Spółka posiadała rządową koncesję i wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych lasów i wybrzeża na Półwyspie Helskim. Celem założycieli było stworzenie uzdrowiska na skalę europejską. Juratę reklamowano jako miejsce, gdzie temperatury są łagodniejsze dzięki chroniącemu przed wiatrem nadmorskiemu lasowi. Jest tu także duża ilość dni słonecznych o wysokiej insolacji.

Pierwszy sezon otwarto uroczyście w 1931 roku. Jurata stała się najnowocześniejszym kurortem powojennej Polski, zyskując sobie miano polskiej „Palm Beach”. Było i jest to ulubione miejsce wypoczynku arystokratów, polityków i artystów. Magdalena Samozwaniec w książce „Maria i Magdalena” opisała Juratę jako najbardziej snobistyczne miejsce na wybrzeżu. Bywali tu Eugeniusz Bodo, Tola Mankiewiczówna, siostry Halama, Jadwiga Smosarska, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak i jego córki Pawlikowska -Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec. Rezydencje w Juracie mieli: Ignacy Mościciki, Józef Beck, hrabiowie Potoccy, książęta Czetwertyńscy i hrabiowie Tyszkiewiczowie. Elitarni wczasowicze spotykali się na dancingach w Cafe-Cassino. Do 1934 roku istniało już w Juracie około 20 willi.

Do Juraty można było dojechać koleją lub statkiem z Gdyni. Podróż statkiem trwała godzinę. Działąłą tu stacja mereologiczna włączona do ogólnej sieci ówczesnego Państwowego Instytutu Meteorologicznego. 

Po 1945 wszystkie prywatne obiekty wypoczynkowe w Juracie zostały upaństwowione.  Dopiero w ostatnich latach część obiektów została zwrócona prawowitym właścicielom. W 1954 roku Jurata Została włączona do Jastarni. W latach 1960 – 1975, zgodnie z planem przekształcenia elitarnego uzdrowiska w kąpielisko ogólnodostępne, wybudowano tu liczne ośrodków zakładowe, resortowe i związkowe. Wtedy powstało drewniane molo spacerowe na Zatoce Puckiej.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c