Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jastarnia

Historia Jastarni

Galerie


Historia Jastarni

Już w IV wieku p.n.e. istniała osada około 1 km na południowy wschód od dzisiejszej Jastarni. Odkryto tam dwa cmentarzyska urnowe z wczesnej epoki żelaza (500-400 lat p.n.e.). W 1378 r., miejscowośc o nazwie Osternäs została objęta lubeckim prawem miejskim, nadanym Helowi przez wielkiego mistrza Winricha von Kniprode. Zgodnie z postanowieniami pokoju toruńskiego z 1466 osada znalazła się w granicach Korony. W 1526 r. Zygmunt Stary przekazał część półwyspu Gdańskowi. Odtąd istniały dwie Jastarnie: Pucka, gdzie mieszkali katolicy i Gdańska (Jastarnia-Bór), gdzie mieszkali protestanci pochodzenia niemieckiego, którzy z czasem przeszli na katolicyzm i uległa kaszubizacji. Do dziś można wyróżnić w języku kaszubskim dialekt jastarnicki i borowiacki. Granica pomiędzy miejscowościami to dzisiejsza ulica Portowa biegnąca od portu do dworca PKP. Po I rozbiorze Polski jastarnia Pucka znalazłą się pod panowaniem pruskim, zaś Jastarnia-Bór pozostała wraz z Helem w granicach Polski do 1793 roku – II rozbioru. Przez dwadzieścia lat obie miejscowości dzieliła granica państwowa, wykopano tu rów i zbudowano parkan.

Rozwój miejscowości jako kąpieliska nadmorskiego nastąpił po 1922 r., gdy została oddana do użytku linia kolejowa z Pucka do Helu. W latach 1926-28 powstał port rybacki. Na początku 1939 r. od strony pełnego morza na wydmie ustawiono 25 metrową latarnię morską, do której aparaturę sprowadzono ze Szwecji. We wrześniu 1939 r. budowlę wysadziło polskie wojsko, aby nie dostała się w ręce przeciwnika. Nową latarnię wybudowano w tym samym miejscu w 1950 roku. Prawa miejskie przyznano Jastarnii w 1972 r., a w 1979 r została wpisana do rejestru zabytkowych miejsc objętych ochroną konserwatorską.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c