Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jastarnia

Historia Jastarni

Galerie


Jastarnia

Jastarnia to urokliwe miasto na Półwyspie Helskim. Mieszka tu około czterech tysięcy mieszkańców. W granicach administracyjnych Jastarni znajdują się trzy miejscowości: Kuźnica, Jurata oraz Jastarnia. Sama Jastarnia jest objęta ochroną konserwatora zabytków, dzięki czemu zachowała atmosferę przedwojennej rybackiej miejscowości. Nazwa Jastarnia według legendy pochodzi od pogańskiego bożka Jastrzeboga. Miasto miało powstać na jednym z pagórków, gdzie przodkowie dzisiejszych mieszkańców Jastarni oddawali mu cześć. Według innej wersji Jastarnia pochodzi od kaszubskiej nazwy Wielkanocy „Jastr”.

Dziś Jastarnia to przede wszystkim prężnie rozwijające się kąpielisko i baza rybacka i żaglowa. Władze Jastarni wraz z siedmioma innymi samorządami Zatoki Puckiej (Hel, Jastarnia, Władysławowo, Puck- miasto, Puck-gmina, Gdynia i Kosakowo) zaangażowały się w projekt „Pierścień Zatoki Gdańskiej” współfinansowany z funduszu PHARE.  Celem jest unowocześnienie istniejących marin jachtowych oraz budowa nowych,  poprawa atrakcyjności turystycznej i konkurencyjności regionu, wzrost dochodu z turystyki w regionie oraz poprawa dostępności komunikacyjnej. Przewiduje się w Jastarni budowę pomostu cumowniczo-spacerowego o całkowitej dł. 120 m, pomostów cumowniczych w porcie na 50 stanowisk, zagospodarowanie dla celów turystycznych polskich fortyfikacji ośrodka oporu Jastarnia z 1939 r. (5 schronów bojowych). W Kuźnicy planuje się budowę budynku stacji turystycznej, pomostu cumowniczego z przyczółkiem.

Obecny Port Jachtowy w Jastarni został wybudowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. W okresie międzywojennym było to centrum szkolenia morskiego. Szkolili się tu członkowie Akademickiego Związku Morskiego. W 1934 roku harcerze powołali Harcerski Ośrodek Morski w Jastarni. Po drugiej wojnie światowej do portu sprowadzono żaglowiec „Młoda Gwardia”, nazwany później „Generał Zaruski”, znajduje się tu do dziś. Ośrodek szkoleniowy działa tu także obecnie. Na szkolenia przyjeżdżała tu cała kadra kapitańska żeglarstwa Polski powojennej. W części zachodniej umiejscowiony jest port rybacki i przystań żeglugi pasażerskiej. Oprócz zwiedzania istnieje także możliwość udania się w rejs po Bałtyku. Stąd można również popływać po zatoce tzw. pomerankami inaczej starymi tradycyjnymi łodziami kaszubskimi. Można wypożyczać różnego rodzaju sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, skutery, deski windsurfingowe. Jest to też świetna baza wypadowa turystyki wrakowej i nurkowania.

Na terenie Gminy działają dwa kluby sportowe: KS „Jastarnia” oraz KS „Kotwica” w Kuźnicy. Drużyny piłkarskie tych klubów grają w okręgowej lidze piłkarskiej, odnosząc sukcesy. Sport, szczególnie piłka nożna, jest wśród młodzieży bardzo popularna. W Jastarni zlokalizowana jest hala sportowa na 270 osób, wykorzystywana także do celów sportowo-rekreacyjnych przez turystów przebywających na Półwyspie Helskim.

Na terenie Jastarni przy ulicy Południowej rośnie pomnikowy kasztanowiec zwyczajny. Związana jest z nim ciekawa historia. Posadził go w 1897 roku Walenty Struck, który chciał zostawić po sobie ślad przed emigracją za chlebem na Alaskę. I faktycznie jest to jedyny po nim ślad, gdyż po wyjeździe nikt więcej o nim nie słyszał. Kasztanowiec został zarejestrowany jako pomnik przyrody w 1982 roku.

W okolicach Jastarni można obserwować wiele przelatujących i gnieżdżących gatunków ptaków, stworzono specjane  punkty obserwacji ornitologicznej. W 1996 roku Grupa Badawcza Ptaków Wodnych "Kuling" wytyczyła ścieżkę dydaktyczną o nazwie "Łąki koło Jastarni". Wzdłuż ścieżki ustawiono tablice informacyjne. Trasa ścieżki przebiega przez tereny bagienne i pobagienne, szuwary trzcinowe oraz las brzozowo-dębowy. Można się tutaj natknąć na bardzo rzadkiego niejadowitego węża-gniewosza gładkiego, czyli miedziankę.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c