Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Szlaki turystyczne i...

Chałupy

Historia Chałup

Galerie


Historia Chałup

Chałupy wcześniej nazywały się Budziszewo i Ceynowy od nazwisk mieszkających tu rybaków.  Nazwę Chałupy oficjalnie noszą od 1920r. Powstanie wsi Budziszewo jest związane z budową twierdzy Władysławowo przez króla Władysława IV. W dokumencie z 1678 roku Budziszewo pojawiło się przy okazji przekazania przez Gdańsk starostwa puckiego królowi polskiemu. Mieszkało tam wówczas 4 rybaków. W drugiej połowie XVIII wieku było już tu 11 domów rybackich. Każdy rybak płacił podatek i musiał składać dziesięcinę z połowu ryb. Pod koniec XIX w. Ceynowie mieszkało 70 rybaków. W latach 1872-1887 była to najmniejsza wieś na półwyspie i liczyła 200 mieszkańców.

Za czasów Królestwa Polskiego Chałupy stały się dobrami rycerskimi należącymi do Rzucewa. Mieszkańcy wsi byli wolni i nazywali swoją osadę wsią szlachecką. Chałupy należały kolejno do rodu Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich i Przebendowskich. Pod zaborem pruskim właścicielem wsi był von Belowa, później odsprzedał ją właścicielowi Rekowa za 500 talarów. Ponieważ wieś była biedna, a koszty utrzymania jej były wyższe od  zysków, sprzedawano ją za coraz niższe ceny. Ostatni właściciel berlińczyk, który nabył wieś za 1350 marek, porzucił ją i wyjechał. Dlatego do dziś każdy rybak w Chałupach uważa się za właściciela gruntu, na którym stoi dom i obejście.

Chałupy mają także niechlubną przeszłość. To tu  1836 roku odprawiono ostatni w Polsce sąd nad czarownicą. Historia ta została opisana nawet w polskiej literaturze. Wspomina o niej Stefan Żeromski w "Wietrze od morza" i Wanda Brzeska w powieści "Sprawa gminy Ceynowa". Wdowę po rybaku Krystynę Ceynowę oskarżono o czary. Dowodami na to było to , że nigdy nie chodziła do kościoła, a na jej kominie siadały wrony. Mieszkańcy wsi przeprowadzili tzw. „próbę wody”. Ponieważ wrzucona do wody kobieta nie utonęła, był to dowód na to, że była czarownicą. Mieszkańcy wsi pobili ją wiosłami i wtedy kobieta utopiła się. Na szczęście władze natychmiast zareagowały. Prowodyr zajścia sopocki znachor został skazany na dożywotnie więzienie, a dla oświecenia ludu we wsi wybudowano szkółkę parafialną.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c