Szlaki turystyczne i...

Chałupy

Historia Chałup

Galerie


Chałupy

Chałupy to nadmorskie kąpielisko położone na Półwyspie Helskim, należy do gminy miejskiej Władysławowo. Jest tu nowoczesny kościół św. Anny z 1991 roku, z ciekawymi witrażami. Powstanie miejscowości związane jest z budową w 1635 roku fortu Władysławowo przez króla Władysława IV. Przy znajdującej się tu karczmie powstało osiedle rybackie, zwane dawniej, od nazwisk jego mieszkańców: Budziszewem lub Ceynową.

Miejscowość posiada głębokie tradycje rybackie i kaszubskie korzenie. Jest tu baza kutrów rybackich. Już od ponad dwudziestu pięciu lat odbywa się w lipcu wielki festyn rybacki pod nazwą "Kaszëbszczie bôtë pod żôglame" (Kaszubskie łodzie pod żaglami). Są to regaty starych łodzi rybackich, tzw. pomeranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych. Regaty są połączone z prezentacją rzemiosła rybackiego i zwyczajów kaszubskich.

Najbardziej znana jest ze swojej plaży dla naturystów, rozsławiona przez piosenkę  "Chałupy Welcome To" Zbigniewa Wodeckiego. Jest to najpopularniejsza plaża wśród naturystów, którzy przyjeżdżali tu już w latach sześćdziesiątych. Żeby opalać się nago trzeba po dojściu na plażę skręcić na wschód i iść około 30-50 minut. Do plaży można też dojść z Kuźnicy.

W ostatnich latach Chałupy stały się centrum windsurfingowym. Są tu szkoły windsurfingowe i wspaniałe warunki do uprawiania tego sportu. Zatoka Pucka w najgłębszym miejscu ma 5 metrów głębokości. W okolicach Chałup jest płytka woda na około 1,5 metra i ciągnie się ponad kilometr w głąb zatoki, co powoduje iż bardzo bezpiecznie można tu spróbować nauczyć się surfowania. Dodatkowym atutem dla amatorów deski surfingowej są silne wiatry. Wiatry w rejonie Zatoki Puckiej osiągają najwyższe prędkości w Polsce, zwłaszcza wiosną i jesienią. Innym popularnym sportem jest kitesurfing czyli połączenie deski i paralotni. W Chałupach też można skorzystać ze szkolenia kitesurfingowego czy żeglarskiego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c