Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jastrzębia Góra

Historia Jastrzębiej Góry

Latarnia morska na Rozewiu

Szlaki turystyczne i...

Galerie


Historia Jastrzębiej Góry

Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XVIII wieku. Na niemieckiej mapie Schröttera została zaznaczona nazwa Habichtsberg, co po polsku oznacza Jastrzębia Góra i dotyczyła najwyższego wzniesienia terenu między Chłapowem a Rozewiem. Ponownie to wzniesienie pojawiło sie na mapie "Teretorium Pilense" z roku 1848.

Rozwój osadnictwa na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry rozpoczyna się w okresie międzywojennym, kiedy Polska uzyskała dostęp do morza. Stała się wtedy modnym kąpieliskiem, także wśród ówczesnych elit politycznych. Za rok powstania Jastrzębiej Góry uważa się 1920. Wtedy inż. Jerzy Osmołowski, który przyjechał na uroczystość "zaślubin z morzem" w Pucku, na urodziny swojej żony daruje jej najpiękniejsze działki na skarpie nad Bałtykiem. Warszawski malarz Włodzimierz Nałęcz kupuje działkę nad morzem w Lisim Jarze. Buduje tu drewnianą "Nałęczówkę", gdzie prowadzi kursy pejzarzu morskiego. W 1921 roku inż. Osmołowski wraz z Rozwadowskim i Makamowskim tworzy spółkę "Jastgór", która odkupuje od niemieckiego właściciela wszystkie działki dzisiejszej Jastrzębiej Góry Zachodniej. Działki zostają stopniowo zabudowane domkami letniskowymi i pensjonatami. Pierwszy w osadzie budynek o nazwie "Kaszubka" stawia Szymański.Obok buduje dom Kazimierz Pawłowicz, a trzeci budynek stawia Winkenhagen. Swoją rezydencję o nazwie „Mewa” miał tu sam Józef Piłsudski. Obecnie na ścianie budynku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona marszałkowi.

W 1924 roku do Jastrzębiej Góry przybyli księża Jezuici i na terenie odkupionym od Winkenhagena budują oszkloną werandę – kaplicę św. Andrzeja Boboli. Pod koniec lat 20 warszawska spółka "Jasne Wybrzeże" wykupiła działki na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry Wschodniej. Powstaje tu pensjonat "Kaszubski", który w czasie drugiej wojny światowej był siedzibą placówki Hitlerjugend. W 1931 roku oddano do użytku nadmorski bulwar prowadzący z Władysławowa do Jastrzębiej Góry, przed jego budową dostęp do Jastrzębiej Góry był bardzo utrudniony. Bulwar jest zbudowany z kostki bazaltowej sprowadzonej z Wołynia, obecnie podlega ochronie konserwatora zabytków, lecz nadal służy za doskonałą trasę widokowo-spacerową. Fundatorem bulwaru był hrabia de Rosset. W tym samym roku inż. Osmołowski wybudował dom zdrojowy "Bałtyk". W czasie wojny dom zdrojowy został przekształcony w Kurhans Habichtsberg. Pod koniec wojny Niemcy wysadzili go w powietrze. W 1932 roku z okazji święta morza otwarto gospodę "Nad Lisim Jarem" wybudowaną przez hrabiego Aleksandra de Rosset w obchodach uczestniczył sam  prezydent RP Ignacy Mościcki. Hrabia ufundował też odsłonięty wtedy obelisk upamiętniający lądowanie w tym miejscu Zygmunta III Wazy.

Aby ułatwić wczasowiczom zejście ze stromego klifowego brzegu zejście na plażę, w 1938 roku spółka "Jastgór" rozpoczęła budowę wyciągu plażowego "Światowid". Budowę przerwano w czasie wojny, ostatecznie zakończono ją w 1966 roku. Winda była użytkowana tylko przez dwa sezony. W 1971 roku pochyliła się, a podczas sztormu w 1982 r. runęła. Także inne dalekosiężne projekty przerwała wojna. Planowano wybudowanie lini tramwajowej wzdłuż bulwaru, pijalni wód i kompleksu basenowego na Jasnym Wybrzeżu.

W 1963 roku Jastrzębia Góra otrzymała status osiedla. W 1969 roku powołano tu Ochotniczą Straż Pożarną. W 1971 została utworzona nowa parafia, w której skład weszły Jastrzębia Góra wraz z Rozewiem i Lisim Jarem staje się parafią. W 1985 roku rozpoczęto budowę kościoła parafialnego pw. św. Ignacego Loyoli, która w całości zostałą ukończona w 1992 r. W 1975 wraz ze zmianą systemu administracyjnego w Polsce Jastrzębia Góra, Rozewie oraz Lisi Jar weszły w skład Gminy Miejskiej Władysławowo.

W 1994 otwarto  mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków, w latach 2005-2008 planuje się jej modernizację obejmującą budowę zbiornika retencyjnego ścieków surowych, obiektu kratopiaskowników i przepompowni. Od 1998 roku w szkole podstawowej w Jastrzębiej Górze dzieci się uczą języka kaszubskiego.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c