Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Nadmorski Park Krajobrazowy

Karwia

Historia Karwii

Galerie


Historia Karwii

Karwia posiada długą historię. W źródłach historycznych była wspomniana już w 1274 jako mała osada rybacka. Nazywała się Karven, polską nazwę Karwia miejscowość zyskała około 1670 roku.
Jak głosi legenda, w 1462 roku polskie oddziały dowodzone przez Piotra Dunina obroniły wieś przed Krzyżackimi najeźdźcami.  W 1677 roku król Jan III Sobieski zwolnił mieszkańców z obowiązku płacenia podatku za połów ryb.

W 1849 roku we wsi mieszkało 200 osób, głównie osadników pochodzenia holenderskiego. W latach międzywojennych Karwia zaczęła przekształcać się w letnie kąpielisko, którego rozwój nastąpił szczególnie w okresie międzywojennym, gdy była to jedna z nielicznych plaż będących w granicach Polski.

Mimo iż miejscowość od morza oddzielały wydmy porośnięte sosnowym lasem, w czasie sztormów zalewana była przez morskie fale. Dlatego w latach trzydziestych zdecydowano się na budowę tamy typu holenderskiego o długości ok. 1 km, która odtąd skutecznie chroniła wieś przed morskim żywiołem. Możemy ją podziwiać do dziś jako zabytek techniki. Znajduje się na zachód od wsi. 

31 grudnia 1978 przyszłość Karwii i całej okolicy była zagrożona. Na mieliźnie między Jastrzębią Górą a Karwią osiadł przewożący trujące chemikalia, holenderski statek "Anna Broere". Wypadek spowodowały trudne warunki atmosferyczne. Statek był tak oblodzony, że utracił zdolność manewrowania i zaczął tracić stateczność. Kapitan zdecydował wysztrandować statek, czyli celowo osadzić go na mieliźnie. Załogę uratowały śmigłowce ratownicze MW, później PRO zdjęło statek z mielizny. Istniało zagrożenie wycieku przewożonych substancji. Gdyby chemikalia połączyły się z wodą, należałoby ewakuować ludność aż z Trójmiasta

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c