Nadmorski Park Krajobrazowy

Karwia

Historia Karwii

Galerie


Historia Karwii

Karwia posiada długą historię. W źródłach historycznych była wspomniana już w 1274 jako mała osada rybacka. Nazywała się Karven, polską nazwę Karwia miejscowość zyskała około 1670 roku.
Jak głosi legenda, w 1462 roku polskie oddziały dowodzone przez Piotra Dunina obroniły wieś przed Krzyżackimi najeźdźcami.  W 1677 roku król Jan III Sobieski zwolnił mieszkańców z obowiązku płacenia podatku za połów ryb.

W 1849 roku we wsi mieszkało 200 osób, głównie osadników pochodzenia holenderskiego. W latach międzywojennych Karwia zaczęła przekształcać się w letnie kąpielisko, którego rozwój nastąpił szczególnie w okresie międzywojennym, gdy była to jedna z nielicznych plaż będących w granicach Polski.

Mimo iż miejscowość od morza oddzielały wydmy porośnięte sosnowym lasem, w czasie sztormów zalewana była przez morskie fale. Dlatego w latach trzydziestych zdecydowano się na budowę tamy typu holenderskiego o długości ok. 1 km, która odtąd skutecznie chroniła wieś przed morskim żywiołem. Możemy ją podziwiać do dziś jako zabytek techniki. Znajduje się na zachód od wsi. 

31 grudnia 1978 przyszłość Karwii i całej okolicy była zagrożona. Na mieliźnie między Jastrzębią Górą a Karwią osiadł przewożący trujące chemikalia, holenderski statek "Anna Broere". Wypadek spowodowały trudne warunki atmosferyczne. Statek był tak oblodzony, że utracił zdolność manewrowania i zaczął tracić stateczność. Kapitan zdecydował wysztrandować statek, czyli celowo osadzić go na mieliźnie. Załogę uratowały śmigłowce ratownicze MW, później PRO zdjęło statek z mielizny. Istniało zagrożenie wycieku przewożonych substancji. Gdyby chemikalia połączyły się z wodą, należałoby ewakuować ludność aż z Trójmiasta

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

Apartamenty u Janka

Krynica Morska

ul. ul. Gdańska 19

tel. 699 850 591

www.ujanka.mierzeja.com

ujanka@mierzeja.com

KOMFORTOWE MIESZKANIE W KRYNICY MORSKIEJ

Krynica Morska

ul. Portowa 9

tel. 604-307-568

caloroczne@mierzeja.com

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c