Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Jezioro Żarnowieckie

Krokowa

Muzeum w Krokowej

Nadmorski Park Krajobrazowy

Skansen w Nadolu

Klasztor w Żarnowcu

Historia Dębek

Szlaki turystyczne gminy...


Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy został utworzony w styczniu 1978 roku, w celu ochrony unikatowej przyrody półwyspu helskiego i okolicy przylądka rozewie. Ochroną został objęta także zachodnia część wód Zatoki Puckiej. Cała powierzchnia parku rozciąga się na 18 804 ha. W 1992 roku zatoka została włączona do Bałtyckiego Systemu Obszarów Chronionych (Baltic Sea Protected Area – BSPA). Siedziba zarządu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego znajduje się we Władysławowie przy ulicy Morskiej 6, tel.(058) 6740685, fax. (058) 6740311, mieści się tu też Muzeum Przyrodnicze Parku.

Park obejmuje granicami pas wybrzeża od Białogóry, po Półwysep Helski, wewnętrzną Zatokę Pucką wraz jej zachodnimi wybrzeżami oraz Rewę i Mechelinki. Cały obszar charakteryzuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, kulturowymi. Występują tu wszystkie trzy typy brzegu morskiego charakterystyczne dla południowego Bałtyku : klifowe, wydmowe oraz zalewowe. Charakterystyczne dla parku są łąki halofilne w ujściach pradolin oraz wysunięte najbardziej na wschód w Europie torfowiska wysokie typu atlantyckiego.

Na styku lądu i morza ma miejsce szczególnie duża dynamika procesów przyrodniczych i geomorfologicznych. Wysokie brzegi klifowe cofają się na skutek podmywania i obrywów (abrazja). W niektórych miejscach istnieje niebezpieczeństwo przerwania półwyspu helskiego. W innych miejscach dochodzi do usypywania piaszczystych mierzei i wydm oraz nanoszenia namułów w ujściach rzek i tworzenie niskich, zabagnionych brzegów łąkowych (akumulacja).

Lasy stanowią 47% powierzchni lądowej Parku. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego lasy pełnią funkcje ochronną gleby, spełniają rolę umocnienia wydm oraz klifów. Dominującym gatunkiem jest sosna z domieszką brzozy, olchy i dębu. W okolicy Rozewia występuje las bukowy objęty specjalną ochroną rezerwatu „Przylądek Rozewie”.

Z roślinności zielnej najbardziej rozpowszechnione są: turzyca piaskowa, Piaskownica zwyczajna, chroniony mikołajek nadmorski i groszek nadmorski. Występują tu też gatunki rzadkie, a nawet reliktowe, takie jak: babka nadmorska, jarnik solankowy, wrzosiec bagienny, woskownica europejska, malina moroszka, ponikło wielołodygowe, bażyna czarna, kosaniec syberyjski, mieczyk dachówkowy, storczyk i inne.

Również fauna jest bogata. Na terenie parku doliczono się stu kilkudziesięciu gatunków ptaków: myszołowów, krogulców, batalionów, brodźców, oharów, krzyżówek, cyranek, mew i rybitw. Wiele ptaków wybiera teren parku na postój w czasie swoich wiosennych przelotów oraz tereny lęgowe. Występują tu zespoły glonów – zielenic, brunatnic i krasnorostów, fauna morska – skorupiaki, fauna słodkowodna – pijawka rybia, ośliczka, ślimaki oraz wiele gatunków ryb. Pojawiają się także foki szare oraz morświny.

Na terenie parku można wyróżnić cztery podstawowe typy ekosystemów: wysoczyzny morenowe, doliny i pradoliny, mierzeje piaszczyste oraz wody Zatoki Puckiej.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c