Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Nadmorski Park Krajobrazowy

Nadmorski Park Krajobrazowy został utworzony w styczniu 1978 roku, w celu ochrony unikatowej przyrody półwyspu helskiego i okolicy przylądka rozewie. Ochroną został objęta także zachodnia część wód Zatoki Puckiej. Cała powierzchnia parku rozciąga się na 18 804 ha. W 1992 roku zatoka została włączona do Bałtyckiego Systemu Obszarów Chronionych (Baltic Sea Protected Area – BSPA). Siedziba zarządu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego znajduje się we Władysławowie przy ulicy Morskiej 6, tel.(058) 6740685, fax. (058) 6740311, mieści się tu też Muzeum Przyrodnicze Parku.

Park obejmuje granicami pas wybrzeża od Białogóry, po Półwysep Helski, wewnętrzną Zatokę Pucką wraz jej zachodnimi wybrzeżami oraz Rewę i Mechelinki. Cały obszar charakteryzuje się wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, kulturowymi. Występują tu wszystkie trzy typy brzegu morskiego charakterystyczne dla południowego Bałtyku : klifowe, wydmowe oraz zalewowe. Charakterystyczne dla parku są łąki halofilne w ujściach pradolin oraz wysunięte najbardziej na wschód w Europie torfowiska wysokie typu atlantyckiego.

Na styku lądu i morza ma miejsce szczególnie duża dynamika procesów przyrodniczych i geomorfologicznych. Wysokie brzegi klifowe cofają się na skutek podmywania i obrywów (abrazja). W niektórych miejscach istnieje niebezpieczeństwo przerwania półwyspu helskiego. W innych miejscach dochodzi do usypywania piaszczystych mierzei i wydm oraz nanoszenia namułów w ujściach rzek i tworzenie niskich, zabagnionych brzegów łąkowych (akumulacja).

Lasy stanowią 47% powierzchni lądowej Parku. Na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego lasy pełnią funkcje ochronną gleby, spełniają rolę umocnienia wydm oraz klifów. Dominującym gatunkiem jest sosna z domieszką brzozy, olchy i dębu. W okolicy Rozewia występuje las bukowy objęty specjalną ochroną rezerwatu „Przylądek Rozewie”.

Z roślinności zielnej najbardziej rozpowszechnione są: turzyca piaskowa, Piaskownica zwyczajna, chroniony mikołajek nadmorski i groszek nadmorski. Występują tu też gatunki rzadkie, a nawet reliktowe, takie jak: babka nadmorska, jarnik solankowy, wrzosiec bagienny, woskownica europejska, malina moroszka, ponikło wielołodygowe, bażyna czarna, kosaniec syberyjski, mieczyk dachówkowy, storczyk i inne.

Również fauna jest bogata. Na terenie parku doliczono się stu kilkudziesięciu gatunków ptaków: myszołowów, krogulców, batalionów, brodźców, oharów, krzyżówek, cyranek, mew i rybitw. Wiele ptaków wybiera teren parku na postój w czasie swoich wiosennych przelotów oraz tereny lęgowe. Występują tu zespoły glonów – zielenic, brunatnic i krasnorostów, fauna morska – skorupiaki, fauna słodkowodna – pijawka rybia, ośliczka, ślimaki oraz wiele gatunków ryb. Pojawiają się także foki szare oraz morświny.

Na terenie parku można wyróżnić cztery podstawowe typy ekosystemów: wysoczyzny morenowe, doliny i pradoliny, mierzeje piaszczyste oraz wody Zatoki Puckiej.


ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c