Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Słowiński Park Narodowy

Łeba

Historia Łeby

Ogród Ornitologiczny

Rezerwat Przyrody Las...

Rezerwat Przyrody Mierzeja...

Szlaki turystyczne Łeby

Warto zobaczyć

Latarnia Morska

Słowiński Park Narodowy -...

Imprezy 2008 - Łeba


Łeba

U ujścia rzeki Łeba leży piękne miasto o tej samej nazwie.

Kiedyś była to typowa osada rolniczo-rybacka, obecnie jest to ogólnopolskie kąpielisko znane nie tylko w naszym kraju. Panuje tu wspaniały mikroklimat charakterystyczny dla polskiego wybrzeża, jest tu duża zawartość soli i jodu w powietrzu.
Największą inwestycją ostatnich lat był nowoczesny port jachtowy „Marina”, który jednocześnie jest w stanie obsłużyć 120 jednostek. Budowę portu na zachodnim brzegu rzeki Łeba rozpoczęto w 1997 roku. Sfinansowano ją z programu Crossborder w ramach funduszu PHARER. Rozgrywają się tu regaty jachtowe w klasie „Optymist” i „Laser” oraz Windsurfingowe Mistrzostwa Polski organizowane przez Łebski Klub Żeglarski. Na pobliskich plażach i jeziorach działają szkoły windsurfingowe. W niedalekich planach jest stworzenie Centrum Obsługi Morskiego Ruchu Turystycznego w Porcie Jachtowym w Łebie. Miasto uzyskało już środki finansowe.

Brzegiem rzeki Łeba i kanału Chelst aż do końca wschodniego falochronu prowadzi deptak spacerowy, idealny do wieczornych spacerów.

Łeba jest położona w wyjątkowym otoczeniu przyrodniczym. Z zachodniej strony sąsiaduje ze Słowińskim Parkiem Narodowym i słynną "kaszubską pustynią". Ruchome wydmy rozciągają się na całej długości mierzei Łebskiej, o szerokości od jednego do dwóch kilometrów. Najwyższą z nich jest Łącka Góra 40 – 45m. Piasek jest wyjątkowym niszczycielem, pochłonął starą Łebę i inne osady z tych terenów. Piasek przykrył nadmorski las, dziś wystają tylko czarne kikuty drzew. Wydmy wędrują z prędkością nawet 10 metrów na rok. Piasek zasypuje nawet jezioro, które jest coraz płytsze. W pasie nadmorskich wydm można podziwiać ruiny gotyckiego kościoła. Od wschodu na mierzei Sarbskiej istnieją przepiękne tereny wydmowe i boru bażynowego otoczone ochroną rezerwatu częściowego. Od strony południowej w dolinie rzeki Łeby ochroną Rezerwatu Las Górkowski" zostały objęte obszary borów bagiennych na glebach torfowych.

W Łebie ochroną przyrody objęte jest około 44% powierzchni miasta. Znajduje się tu fragment Słowińskiego Parku Narodowego i przeważająca część rezerwatu przyrody „Mierzeja Sarbska”.

Łeba to także ośrodek tak zwanej turystyki wrakowej. Są tu świetne tereny do nurkowania, a na dnie morskim spoczywa wiele wraków z czasów drugiej wojny światowej. Najsłynniejszy to zatopiony 30 stycznia 1945, 20 mil na północny wschód od Łeby niemiecki liniowiec „Wilhelm Gustloff” z oficjalną liczbą pasażerów 6500 na pokładzie (żołnierzami i cywilnymi uciekinierami). Ponieważ uciekinierzy przekupywali marynarzy mogła to być liczba nawet 8000 osób. 29 stycznia statek nie mógł opuścić portu, gdyż był tak przeładowany, iż wezwano na pomoc pogłębiarkę, dopiero następnego dnia udało się odbić od brzegu. Statek został zatopiony przez cztery torpedy radzieckiego okrętu podwodnego S-13. Zatonął w ciągu 63 minut. Z tragedii uratowało się jedynie 1252 osoby. Jest to największy podwodny cmentarz morski na świecie. Ciała jeszcze przez wiele miesięcy były wyrzucane na wybrzeże w okolicach Łeby. Według pogłosek, statek miał przewozić w ładowni Bursztynową Komnatę. Dlatego po wojnie jego wrak był dokładnie sprawdzony przez radzieckich nurków. Niedaleko Łeby znajduje się wrak  transportowca duńskiego, cel częstych wycieczek nurków.

W zeszłym roku dokonano niezwykłego odkrycia 20 mil morskich na północ od Łeby zatonął statek handlowy z XVIII wieku. Statek zachował się w bardzo dobrym stanie. W ekspedycji badającej wrak wzięło udział 17 osób: pięciu nurków z Bazy „Łeba”, dwoje fotografów z „National Geographic”, dziennikarze TVP oraz ekipa sponsora badań- firmy CEKOL.

Od czterech lat latem Łeba zamienia się w jedyne w Polsce księstwo. Na drodze lądowej prowadzącej do Księstwa Łebskiego postawiono rogatki, gdzie łebscy wartownicy stemplują pamiątkowe paszporty na dowód, że goście byli za granicą. Księstwo dysponuje także własnymi monetami (1 łebek to 1 euro) i znaczkami, wydaje paszporty, dowody osobiste, a nawet prawa jazdy. Oczywiście jak w każdym księstwie tu też jest książę.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.caloroczne.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

WANDA Wynajem pokoi Wanda Mrajska Bomke

Krynica Morska

ul. Piaski - ul. Piaskowa 62

tel. kom. 510 45 44 92

www.bomke.mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c