Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski


Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy położony jest na wybrzeżu środkowym, pomiędzy Łebą a Rowami na Nizinie Gardneńsko-Łebskiej, w województwie pomorskim. Północną granicę parku stanowi na długości 32,5 km brzeg Bałtyku. Dyrekcja ma swoją siedzibę w Smołdzinie, jest tam też bardzo interesujące Muzeum Przyrodnicze. Park utworzono 1 stycznia 1967 r. Nazwa Słowiński Park Narodowy pochodzi od Słowińców, którzy kiedyś zamieszkiwali tereny parku. W miejscowości Kluki znajduje się skansen, w którym prezentowana jest bogato kultura tej grupy etnicznej.

Park swoją ochroną obejmuje tereny o powierzchni 32.744,03 ha, odcinek wybrzeża od Rowów do Łeby, Jeziora: Łebsko, Gardno, Dołgie Wielkie, Dołgie Małe oraz przylegające do nich lasy. Jego niepowtarzalne wartości przyrodnicze spowodowały, że został on zaliczony w 1977 r. przez UNESCO do światowej Sieci Rezerwatów Biosfery. Unikatem w parku są ruchome wydmy „Polska Sahara” przemieszczające się z prędkością od 2 m do 10 m rocznie. Wydmy osiągają wysokość ponad 30 m n.p.m. Największe pole ruchomych wydm o wysokości 25 - 35m jest w pobliżu Łeby i ma powierzchnię ok. 500 ha.Wyrzucany przez morze piasek jest osuszany przez słońce, wiatr i wywiewany dalej w głąb lądu, zasypując wszystko co napotka na swojej drodze. Częstym widokiem są przysypane do połowy kikuty drzew. Na wydmach wiatr tworzy przeróżne, bajeczne wzory, które rozciągają się po całej ich powierzchni.

Teren parku w przeszłości stanowił zatokę morską. Ukształtowanie parku wynika z działalności lądolodu skandynawskiego i późniejszej działalności Morza Bałtyckiego. Lądolód pozostawił pasmo wzgórz morenowych, które od południa i zachodu otaczają teren parku. Najwyższe wzniesienie morenowe Rowokół (115 m n.p.m.) stanowi punkt widokowy na cały park. Działalność Bałtyku oraz inne procesy geomorfologiczne utworzyły mierzeje, które oddzielają jeziora od morza. Mierzeja Gardneńsko-Łebska zbudowana jest w całości z piasku wyrzucanego na plażę przez fale morskie.

Flora naczyniowa SPN liczy około 860 gatunków roślin. Wśród nich stwierdzono występowanie ponad 50 roślin naczyniowych objętych  prawną ochroną  Wśród drzew dominuje sosna zwyczajna. W parku zamieszkuje też wiele gatunków ptaków  jest ich ponad 200 gatunków. Świat leśnych zwierząt reprezentują: jelenie, borsuki, lisy, żmije, zaskrońce a także łosie. Najbardziej cenne przyrodniczo obszary SPN objęte zostały ochroną ścisłą.

Poznanie parku możliwe jest dzięki szlakom turystycznym oraz ścieżkom przyrodniczym. W chwili obecnej na terenie parku jest wyznaczonych ponad 140 km szlaków turystycznych. Nad jeziorami usytuowane są wieże i pomosty widokowe, natomiast wzdłuż szlaków turystycznych wiaty, zadaszenia, ławki itp. Na terenie parku dozwolona jest tylko turystyka krajoznawcza. Jeziora parku wyłączone są z ruchu turystycznego za wyjątkiem trasy żeglugowej Łeba - Kluki na jeziorze Łebsko, gdzie prowadzony jest przewóz turystów łodzią o napędzie elektrycznym.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

Apartamenty u Janka

Krynica Morska

ul. ul. Gdańska 19

tel. 699 850 591

www.ujanka.mierzeja.com

ujanka@mierzeja.com

KOMFORTOWE MIESZKANIE W KRYNICY MORSKIEJ

Krynica Morska

ul. Portowa 9

tel. 604-307-568

caloroczne@mierzeja.com

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemwiadomosci biezaceo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c