Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
Mierzeja
16 lat mierzeja.com

WYBIERZ KATEGORIĘ

WYBIERZ MIEJSCOWOŚĆ

Rowokół

Rowokół (115 m.n.p.m)– to wzgórze morenowe wznoszące się nad jeziorem Gardno tuż obok miejscowości Smołdzino. W przeszłości była miejscem kultu pogańskich Pomorzan. 

 Góra jest dobrze widoczne od strony lądu i morza Od zawsze była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i wędrowców. Kiedyś gdy na jej szczycie palono święty ogień, w nocy drogę wskazywał płomień, zaś w dzień dym.

W czasach chrześcijańskich  znajdowała się tu kaplica poświęcona Św. Mikołajowi, patronowi żeglarzy, rybaków i korsarzy. Mściwoj II w 1281 roku przekazał ją klasztorowi premonstrantek w Słupsku. Po wprowadzeniu reformacji, co na Pomorzu nastąpiło po 1534 r., świątynia została opuszczona, a z czasem rozebrana. Jej bogate niegdyś wyposażenie zniknęło bez śladu. Podobno podczas burzenia dzwon kapliczny stoczył się do płynącej u podnóża góry rzeki Łupawy, gdzie spoczywa do dziś. W dawnych czasach topił się tu co roku jakiś człowiek. Wnoszono z tego, że jest to kara za pohańbienie świętego miejsca. Ponadto mówiono, że niekiedy nocą słychać dźwięk dzwonów, dochodzący z głębiny. Materiał z rozebranej kaplicy wykorzystano do budowy istniejącego do dziś kościoła w Smołdzinie. Przez ponad 400 kolejnych lat Rowokół pozostawał w zapomnieniu. Po dawnej świątyni nie zachowały się nawet ryciny. W ostatnich latach góra znów zaczęła być miejscem religijnym. W święto Wielkiej Nocy odbywa się tam przedstawienie ukrzyżowania Chrystusa na które wierni zmierzają jak niegdyś średniowieczni pielgrzymi.

Na szczyt prowadzi dość stroma ścieżka oznaczona niebieskim szlakiem.  Z góry rozciąga się wspaniały widok na Smołdzino, Park Narodowy Słowiński i jeziora Gardno, Dołgie Duże, Łebsko. Na szczycie  można wejść na metalową wieżę widokową. Wstęp na wieżę widokową Rowokół jest płatny (ulgowy 1,5 zł, cały 3 zł) i możliwy od 1 maja do 30 września w godzinach od 9.00 do 21.00.
Na zboczu góry zachował się stary cmentarz, na tablicach nagrobnych widnieją nazwiska Słowińców (Klicków, Proyów, Kamińskich, Kirków).

Na południowo-wschodnim stoku wzgórza ustanowiono Rezerwat przyrody leśno-krajobrazowy „Rowokół” Ochronie podlegają: zalesione wzgórza z drzewostanami na siedliskach boru suchego, świeżego i wilgotnego, boru mieszanego świeżego, lasu mieszanego i olsu - z bukiem, jodłą i modrzewiem, przełom rzeki Łupawy z terenami łąkowymi, średniowieczne słowiańskie miejsce kultowe i obronne, pagórkowaty krajobraz w nadmorskiej równinie Wybrzeża Słowińskiego.

NEWSLETTER
Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje o najlepszych ofertach.