Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Rowy

Historia Rowów

Galerie


Historia Rowów

Rowy kiedyś Roune mają długą historię. Miejscowość miała zostać założona przez uciekinierów z Wolina, którzy przeżyli napaść duńskich wikingów.

Przypuszcza się, że była to jedna z wielu kryjówek piratów Braci Witalijskich. Była to organizacja piracka, która w XIV w.  była postrachem całego Bałtyku. Bali się jej kupcy hanzeatyccy jak i Zakon Krzyżacki. Do witalijczyków należeli przedstawiciele wszystkich nacji basenu Morza Północnego i Bałtyku, w tym także Kaszubi.  Organizacja ta tak zalazła za skórę hanzeatyckim kupcom, że Hanza, Dania oraz Krzyżacy połączyli swe siły dla jej pokonania. W 1398 roku Krzyżacy zdobyli siedzibę piratów, stolicę Gotlandii – Visby, a w trzy lata później flota hanzeatycka pokonała główne siły floty witalijczyków pod Helgolandem. Niedobitki piratów rozpierzchły się, a bractwo formalnie zostało rozwiązane w 1432 roku.

W 1390 roku po drodze do Gdańska do wsi zawinął statek Henryka Derby z Lancaster, późniejszy król Anglii. Miał tu też straszyć duch okrutnego króla Szwecji, Gustawa Adolfa. Na starym cmentarzu, na wzgórzu w XVIII i XIX w. chowano rozbitków morskich: Szwedów, Holendrów, Francuzów, nawet Arabów. Leży tu m.in. kaszubski pastor Jarcke (pocz. XVIII w), dziadek słynnego pruskiego feldmarszałka Yorcka von Wartenburga, pogromcy Napoleona w 1812r. Yorck udawał, że pochodzi nie z Rowów, tylko z Anglii, od książąt Yorku. W latach 50 XX w. szczątki ekshumowano, miało to podobno zatrzeć wszelkie ślady po bytności Niemców. Obecnie wzgórze porastają dęby i ciężko dostrzec ślady dawnego kościoła i cmentarza. Według zapisów w  kronice kościelnej, w latach 1796 - 1936 w pobliżu Rowów rozbiło się około 25 żaglowców i statków. W 1784 r. we wsi mieszkało dwadzieścia sześć rodzin. W czasie rozbiorów Rowy leżały na terytorium Prus. Dopiero po II wojnie światowej Rowy znów znalazły się w granicach Polski. Wyzwolone zostały 9 III 1945 r. przez 19 Armię 2 Frontu Białoruskiego.
Historia przypomniała o sobie w 2003 roku, gdy podczas pogłębiania kanału portowego, na jego dnie odnaleziono kilkunastometrową łódź pochodzącą z XIII wieku.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c