Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Ustka

Historia Ustki

Latarnia morska w Ustce

Muzeum Piekarnictwa w Ustce

Muzeum Ziemi Usteckiej

Szlaki Rowerowe Ustki

Trasy Piesze Ustka

Zabytki i ciekawe miejsca w...

Galerie

Atrakcje Ustki i okolicy

Imprezy 2008


Historia Ustki

W średniowieczu na terenie dzisiejszej Ustki istniała osada rybacka. W 1337 roku ród Świeców sprzedał całą Ustkę Słupskowi. Przez następne pięć i pół wieku Ustka była portem Słupska i wszystkie próby usamodzielnienia osady były hamowane. W tym czasie przez Ustkę prowadził szlak handlowy łączący Słupsk  z portami handlowymi Niemiec, Danii i Szwecji.

Wojna trzystoletnia w XVII w.  i siedmioletnia w XVIII wieku spowodowały upadek gospodarczy Ustki. Na przełomie 1806 i 1807 roku napoleońskie wojska francusko – polskie zdobyły Słupsk i Ustkę, które stały się garnizonami i gospodarczym zapleczem Wielkiej Armii Napoleona.

Ponowny rozwój portu rozpoczyna się od 1831 roku, gdy Słupsk odsprzedał prawa do Ustki Prusom. Rozbudowano port i pogłębiono tor wodny. Zaczęły tu zawijać jednostki o wiekszym tonażu. Przed pierwszą wojną światową Ustka stała się największym portem handlowym między Gdańskiem i Szczecinem.  Nastąpił także rozwój miejscowości jako kąpieliska. Początkowo Ustka była miejscowością letniskową głównie dla szlachty i okolicznych mieszczan. Jednak dogodne połączenie Ustki ze Słupskiem i innymi miejscowościami oraz znakomite warunki klimatyczne czyniły z niej coraz szerzej znaną miejscowość. W 1870 r. zaczęło działać w Ustce Towarzystwo Kąpielowe, które propagowało rozwój miejscowości jako kąpieliska. Jak nakazywały zwyczaje XIX w. byłą osobną plaża dla kobiet i dzieci po wschodniej stronie Słupi oraz osobna dla mężczyzn – po stronie zachodniej. Ustka zaczęła się rozbudowywać. Powstawały pensjonaty i restauracje. W 1911 r. powstała linia kolejowa Ustka-Sławno, a w 1913 roku linia wąskotorowa, łącząca Ustkę ze Smołdzinem. Obecnie trasą linii wąskotorowej prowadzi szlak rowerowy "zwiniętych torów".

Prawa miejskie Ustka otrzymała 22 marca 1935 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej mieszkało tu około 5000 osób, w 1946 roku tylko około 3000. Do 1947 roku nie była urzędowo ustalona nazwa miasta. Na początku funkcjonowało kilka nazw: Nowy Słupsk, Uszcz lub Ujść, Postomin a nawet Słupioujście. Ostatecznie ustalona została nazwa Ustka. Po wojnie dzięki temu, że nie było wiekszych zniszczeń wojennych szybko uruchomiono tutaj bazę rybołóstwa i port oraz stocznię. Ponieważ znajdują się tu złoża borowiny i solanki, pomocnych przy leczeniu chorób dróg oddechowych, reumatyzmu, chorób wieńcowych i nerwic do Ustki przyjeżdża coraz więcej kuracjuszy. 1 lipca 1978 roku na bazie istniejącej infrastruktury powołano do życia Przedsiębiorstwo Państwowe "Uzdrowisko Ustka". Uchwałą Rady Ministrów statut miasta uzdrowiskowego Ustka otrzymała 1 stycznia 1988 r. obecnie przekształcone w "Uzdrowisko Ustka" Sp. z o.o. 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c