Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Bukowo Morskie

Darłowo

Historia Darłowa

Latarnia morska w Darłówku

Zabytki w Darłowie

Muzeum Zamek Książąt...

Darłówko

Galerie


Historia Darłowa

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Darłowa sięgają XI w., istniał tutaj wtedy gród należący do księstwa sławieńskiego o nazwie Dirlov lub Dirlovo. W XIII w. całe księstwo stało się częścią księstwa gdańskiego, a potem rugijskiego i wielkopolskiego oraz pomorsko-wołogojskiego.

Darłowo prawa miejskie otrzymało w 1312 roku. Razem z prawami lokacyjnymi mieszkańcy Darłowa otrzymali wiele przywilejów gospodarczych. Po lokacji do miasta zaczęli napływać koloniści niemieccy. W 1352 roku rozpoczęto budowę zamku, wtedy też rozpoczęła się współpraca z Hanzą. W 1361 r. Darłowo zostało przyjęte do Związku Miast Hanzeatyckich jako członek pośredni, reprezentowany przez Kołobrzeg. Całkowite członkowstwo miasto otrzymało w roku 1412. Współpraca rozwijała się w wiekach XIV i XV w., a w mieście obok rybołówstwa rozwijało się tkactwo i garncarstwo. 1347 miasto przeszło w ręce Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego, księcia wołogoskiego.

Port w Darłowie jest równie stary jak sam gród. O jego znaczeniu najlepiej świadczył fakt, że od 1412 roku był samodzielnym członkiem związku hanzeatyckiego. Na początku XV wieku port przeżywał intensywny rozwój handlu, który został jednak zahamowany na około 200 lat w 1666 roku przez sztorm, który prawie całkowicie zniszczył port.

W okresie rozdrobnienia politycznego w XIV i XV w. Darłowo było siedzibą książąt słupskich. W 1382 r. w Darłowie urodził się Eryk, znany potem jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Spędził on tu też ostatnie lata swego życia i do dziś w kościele mariackim znajduje się jego sarkofag. Po detronizacji z kolejno wszystkich tronów wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto; tu został pochowany. Kolejnym władcą zasłużonym dla Darłowa i całego Pomorza Zachodniego był Bogusław X. Przebywał też tu ostatni książę Pomorza Zachodniego, ostatni Gryfita Bogusław XIV. 1653 r. umarła księżna Elżbieta, ostatnia pani na zamku w Darłowie, tym samym gród przeszedł pod panowanie Brandenburgii, a następnie Prus.

W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 i 1722 miasto było z kolei niszczone przez pożary. Klęski trapiące miasto spowodowały spadek jego roli. Po przejęciu miasta przez Hohenzollernów przeżywało ono aż do połowy XVIII w zastój gospodarczy; podczas blokady kontynentalnej Anglii podczas wojen napoleońskich na początku XIX w. mieszkańcy Darłowa i okolic trudnili się przemytem brytyjskich towarów na kontynent.

Przed I wojną światową w Darłowie mieszkało 6 tys. osób, tuż przed II wojną światową – ok. 8 tys., nazywało się wtedy Rügenwalde. Ludność trudniła się rybołówstwem, wędzarnictwem i drobnym handlem. Były tu : fabryka maszyn, cegielnie, młyny, fabryka przetworów mięsnych. W czasie II wojny światowej wybudowano tu i testowano największe powstałe w historii działo "Dora". Działo powstało na bezpośredni rozkaz Hitlera i w zamyśle jego pocisk miał przebić metr stali, siedem metrów betonu i trzydzieści metrów ubitej ziemi. Armata ważyła 1350 ton, a jej pocisk 7100 kg. Jeden z pocisków Dory można podziwiać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Działo brało udział między innymi w tłumieniu powstania warszawskiego. Ślady poligonu można znaleźć w bunkrach znajdujących sie na wydmach miedzy Darłówkiem Zachodnim oraz Bobolinem.

W czasie II wojny światowej samo Darłowo nie poniosło znaczniejszych strat, przetrwał nawet zabytkowy most zwodzony w porcie Darłówko.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

MAPY MIEJSCOWOŚCI

PLAŻE NATURYSTÓW

OKOLICE WYBRZEŻA

BANKOMATY

KSIĘGA GOŚCI

URZĘDY POCZTOWE

POGODA

Poznaj polskie wybrzeże. Zobacz zdjęcia i panoramy miejscowości. Popatrz na zdjęcia z lotu ptaka w dużej rozdzielczości z możliwością ich powiększania.

Zdjęcia wirtualne

Nowatorskie pokazanie zdjęć z lotu ptaka z możliwością dużych zbliżeń oraz przesuwania zdjęcia

Galerie zdjęć

Zobacz urokliwe miejsca i momenty z polskiego wybrzeża. Zachody, łodzie, plaże, zabytki...

Panoramy 360 stopni

Porozglądaj się wokół siebie dzięki panoramom 360 stopni. Zobacz miejscowości, zabytki, itp.

Wśród wielu wspaniałych miejsc na polskim wybrzeżu, niektóre z nich zasługują na szczególną uwagę. Tu może pojawić się Państwa obiekt. Dowiedz się więcej na ten temat - czytaj »

CAŁOROCZNE APARTAMENTY I POKOJE

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 2

tel. kom. 604 307 568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

Apartamenty z aneksami - 150m do morza. DUŻE ZNIŻKI

Krynica Morska

ul. Żeromskiego 6

tel. 604-307-568

www.pokoje.mierzeja.com

caloroczne@mierzeja.com

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna

ul. Grunwaldzka 22

tel. 601 80 70 71

ibis@mierzeja.pl

Ośrodek Wypoczynkowy IBIS Renata Szulęcka

Stegna

ul. Wczasowa 8

tel. 55 247 82 44 (w sezonie)

www.ibis.mierzeja.com

ibis@mierzeja.pl

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c