Drogi Użytkowniku,

Informujemy, że w związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które jest stosowane od 25 maja 2018 r.zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności. W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.

Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.

Polityka prywatności

 
 
 

Pomorze Zachodnie

Świnoujście, Międzyzdroje, Wisełka

Swiętouść, Międzywodzie, Dziwnów

Dziwnówek, Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo

Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica

Mrzeżyno, Rogowo, Dźwirzyno, Grzybowo

Kołobrzeg, Ustronie Morskie

Pomorze Środkowe

Gąski, Sarbinowo, Chłopy, Mielno, Unieście

Łazy, Dąbkowice, Dąbki, Darłowo, Wicie

Jarosławiec, Ustka, Orzechowo, Poddąbie

Rowy, Czołpino, Rąbka, Łeba

Kopalino, Lubiatowo, Białogóra, Dębki, Karwia

Ostrowo, Jastrzębia Góra, Władysławowo

Chłapowo

Połwysep Helski

Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel

Zatoka Gdańska

Swarzewo, Puck, Rzucewo, Osłonino, Rewa

Mechelinki, Gdynia, Sopot, Gdańsk

Sobieszewo

Mierzeja Wiślana

Mikoszewo, Jantar, Junoszyno, Stegna

Sztutowo, Kąty Rybackie, Krynica Morska, Piaski

schowek jest pusty

AGROTURYSTYKA

(20)


APARTAMENTY

(20)


CAMPINGI

(65)


DOMKI LETNISKOWE

(105)


GASTRONOMIA

(62)


HOTELE

(142)


INNE

(25)


OŚRODKI WCZASOWE

(332)


PENSJONATY i WILLE

(324)


POKOJE GOŚCINNE

(642)


SANATORIA

(22)


ZIELONE SZKOŁY

(10)Pamiątki gazownictwa

2009-03-27 09:06:30

W tym roku mija 150 lat od chwili uruchomienia gazowni w Elblągu. Do historii miasta przeszła data 28 listopada 1859 roku, kiedy to po raz pierwszy zapaliły się przyłączone do sieci lampy gazowe oświetlające główne place i ulice Elbląga. Jubileuszowy rok 2009 będzie wyjątkowym. Planowane jest m.in. otwarcie wystawy archiwalnych zdjęć, pocztówek, eksponatów i innych pamiątek związanych z elbląskim gazownictwem. Aby jednak mogło do niej dojść, Rejon Dystrybucji Gazu w Elblągu prosi mieszkańców regionu elbląskiego o odszukanie i udostępnienie pamiątek związanych z historią gazownictwa na ziemi elbląskiej.

Wystawa nosić będzie nazwę „150 lat gazownictwa na ziemi elbląskiej”.
- Planujemy ją zorganizować w naszej siedzibie jako wydarzenie towarzyszące tegorocznym obchodom jubileuszu – 150 lecia gazowni w Elblągu. Zbiory elbląskiej gazowni są nieliczne, dlatego postanowiliśmy poprosić mieszkańców o pomoc. Każdy kto posiada ciekawe pamiątki i chciałby je wyeksponować na forum publicznym proszony jest o kontakt do Rejonu Dystrybucji Gazu w Elblągu pod nr. telefonu 055/2499800 lub na adres e-mail: eksploatacja.elblag@gdansk.psgaz.pl – apeluje do elblążan Katarzyna Wróblewicz, Rzecznik Prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o.

To jednak nie koniec jubileuszowych wydarzeń. W maju odbędzie się konferencja „Wykorzystanie gazu ziemnego w elektroenergetyce  i ciepłownictwie”, zorganizowane będą konkursy dla dzieci i młodzieży dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń gazowych, kampanie edukacyjno- informacyjne.
- Główne uroczystości jubileuszowe planowane są pod koniec roku – zapowiada Katarzyna Wróblewicz. - Wspomnianą wyżej wystawę planujemy zorganizować jak tylko pozyskamy ciekawe materiały, które już zbieramy.

Dzieje gazownictwa w Elblągu sięgają roku 1859.  W kwietniu rozpoczęła się budowa obiektów gazowni, jesienią została położona sieć gazowa, aby w uroczysty wieczór 28 listopada 1859 roku, który stał się przełomem i świętem w historii Elbląga, po raz pierwszy zapaliły się przyłączone do sieci lampy gazowe oświetlające główne place i ulice miasta. Gazowe latarnie uliczne miały charakterystyczną konstrukcję i nadawały Elblągowi wielkomiejski charakter. Latarnie gazowe funkcjonowały jeszcze długo po wojnie i w czasach polskich obsługiwał je miejski latarnik.

- W 2006 roku, nawiązując do najstarszych tradycji gazownictwa polskiego, Pomorska Spółka Gazownictwa przywróciła do życia jedyną zachowaną zabytkową latarnię gazowa przy Placu Konstytucji – przypomina Katarzyna Wróblewicz, Rzecznik Prasowy Pomorskiej Spółki Gazownictwa. - Zarówno 150 lat temu jak i obecnie gazownictwo jest symbolem cywilizacyjnego postępu i lepszych standardów życia mieszkańców.

Druga zachowana latarnia gazowa, jeszcze do początku 2008 r. stała na wysepce przy ulicy Sienkiewicza i Górnośląskiej. W kwietniu ubiegłego roku, ze względu na zły stan i planowaną przebudowę ulicy, została jednak zdemontowana przez Rejon Gazowniczy w Elblągu. Miała zostać poddana renowacji, podobnie jak lampa przy Placu Konstytucji. Urząd Miejski planował, że po remoncie latarnia zostanie ustawiona w nowym miejscu. Pod uwagę brane było m.in. Stare Miasto. Pisaliśmy o tym w artykule „Historyczna latarnia odzyska dawny blask”. Dziś już wiadomo, że do tego nie dojdzie.
- Ta lampa absolutnie nie nadaje się do renowacji. Była skorodowana i zniszczona. To był zwyczajny słup i nie miał w sobie nic zabytkowego, dlatego ze względu na jego stan nie będziemy prowadzić renowacji – przyznaje zapytana przez nas Katarzyna Wróblewicz.

Dziś spadkobiercami 150 letniej tradycji gazownictwa na ziemi elbląskiej są dwie mieszczące się przy ul. Czerniakowskiej w Elblągu firmy: Rejon Dystrybucji Gazu w Elblągu wchodzący w skład Pomorskiej Spółki Gazownictwa oraz Biuro Obsługi Klienta należące do PGNiG SA. Od 2007 roku te dwa przedsiębiorstwa są niezależnymi podmiotami gospodarczymi. Pomorska Spółka Gazownictwa zajmuje się transportem gazu, rozwojem i konserwacją sieci gazowej, natomiast PGNiG SA – sprzedażą gazu i obsługą klientów.

RK

Już
teraz
możesz
dodać swój obiekt do
naszego serwisu.  Dzięki licznikowi
odwiedzin poznasz moc naszego serwisu...

OSTATNIO DODANE OFERTY

Ośrodek Wczasowy BURSZTYNOWO

Sztutowo, Morska 9

tel: 518-571-390

POWROTY - Domy Gościnne IBIS

Stegna, Grunwaldzka 22

tel: 601 80 70 71

Pokoje i domki u Danusi i Stasia

Jantar, ul. Gdańska 44E

tel: 55 247 79 84, kom. 697 874 678

baza noclegowa atrakcje nad morzemogłoszeniagalerie miejscowoscipanoramy 360plaże nudystów

kup nad morzemo serwisiereklamakontaktregulaminrejestracja polityka prywatności

statystyka

Design, prowadzenie serwisu

Agencja Reklamowa GABO s.c